SETA > Yorum |
Milliyetçiliği Yönetmek Erdoğan Cumhur İttifakı ve Yerli-Milli Siyaset

Milliyetçiliği Yönetmek: Erdoğan, Cumhur İttifakı ve Yerli-Milli Siyaset

Seçim sonuçlarının gösterdiği en önemli çıktı, salt bir ideoloji olmanın ötesinde milliyetçi anlayış, yaklaşım ve hassasiyetin, Türkiye’deki en güçlü siyasi eğilim haline geldiğidir. Bu noktada, gerek tarafların seçimlerde tercih ettiği söylem ve strateji, gerek iç ve dış tetikleyicilerle milliyetçiliğin heterojen bir yapıyla da olsa gerçek bir “dip dalga” olduğunu söylemek mümkün.

2023 seçimleri tamamlandı ve Türkiye seçimini yine Erdoğan’dan ve Cumhur İttifakı’ndan yana yaptı. Böylelikle Cumhur İttifakı meclis çoğunluğunu kazanırken, Erdoğan da yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak sonuçların gösterdiği en önemli çıktı, salt bir ideoloji olmanın ötesinde milliyetçi anlayış, yaklaşım ve hassasiyetin Türkiye’deki en güçlü siyasi eğilim haline geldiğidir. Bu noktada, gerek tarafların seçimlerde tercih ettiği söylem ve strateji, gerek dış ve iç tetikleyiciler neticesinde milliyetçiliğin heterojen bir yapıyla dahi olsa da gerçek “dip dalga” olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak Türkiye’de yükselen söz konusu milliyetçiliğin; heterojen, kendi içerisinde farklılıklar barındıran yapısına rağmen başarılı bir şekilde yönetilmesi sonucu, negatif bir ideolojiye dönüşmesi engellenmiştir. Diğer bir ifadeyle Türkiye’de bir eğilim olarak yükselen milliyetçiliğin önemli oranda Batı’da olduğu gibi aşırı, uç, ırkçı ve/veya zenofobik popülist bir ideolojiye dönüşmesi engellenmiştir. Bunu başaran ise söz konusu eğilimin toplum nezdinde güçlenmeye başlandığını gören, dolayısıyla bunun pozitif ve negatif çıktılarını da öngörerek kendi siyasetini ve söylemini “yerli-milli” çatı kavramı altında bir değer siyasetine adapte eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Dolayısıyla 2023 seçimlerini söylem ve siyasetiyle milliyetçi eğilim ve bu eğilime sahip seçmen kümeleriyle etkileşim kurabilen ve bu eğilimi en yöneten taraf kazanmıştır.

2023 Seçimleri ve Milliyetçilik

2023 seçimleri incelendiğinde görülmektedir ki milliyetçilik, ideoloji veya değer fark etmeksizin bir çatı/hassasiyet olarak ele alındığında yakın siyasi tarihimizde belki de hiç olmadığı kadar sandığa yansımıştır. Öyle ki kendisine yönelik tüm negatif kampanyaya rağmen geleneksel milliyetçi çizgi ve bu çizginin on yıllardır temsilcisi olan MHP’nin ve ondan yakın veya uzak geçmişte kopmuş partilerin toplam oy oranının neredeyse yüzde 25’lere ulaşması oldukça dikkat çekicidir. Dolayısıyla heterojen yapısına rağmen milliyetçilik, gerçek dip dalga olarak geleneksel ve/veya modern çizgide kendini sandıkta göstermiştir.

Seçimlerin milliyetçilik bağlamında gösterdiği bir diğer çıktı ise Kılıçdaroğlu ile HDP yakınlaşmasının seçmen nezdinde milliyetçi bir reaksiyona sebep olduğudur. Bu reaksiyon ise kendini milliyetçi partiler ile Erdoğan ve Oğan’ın oylarında göstermiştir. Öyle ki Oğan...

Devamını Kriter'de okumak için tıklayın: Milliyetçiliği Yönetmek: Erdoğan, Cumhur İttifakı ve Yerli-Milli Siyaset.