SETA > Kitap |
Kitap Milletin Zaferi 15 Temmuz

Kitap: Milletin Zaferi 15 Temmuz

15 Temmuz’un doğru bir şekilde anlaşılması ve hafızalarımızda her daim canlı kalması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu açık. Bu kitap, anlamlandırma sürecine önemli bir katkıda bulunacak.

Paylaş
Dosyayı İndir

15 Temmuz 2016’da saat 21.48’de bir haber portalı sosyal medya hesabından bir mesaj yolladı. Son dakika uyarısı ile veriliyordu mesaj: “Beylerbeyi Sarayı önünde asker: Sıkıyönetim ilan edildi herkes evine gitsin!”

Evet mesaj tanıdıktı. Fakat mesaj kadar, mesajı getiren de tanıdıktı. Mesajın postacısı FETÖ’nün medya üslerinden olan Haberdar isimli internet sitesiydi. Site o dakikadan sonra an be an askerin “emir komuta zinciri içinde başarılı bir darbe” yaptığını ispat etmek üzere çeşitli paylaşımlarda bulundu.

FETÖ’nün haber organı “darbe oldu” mesajını paylaştıktan tam 12 dakika sonra İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin üzerinde tankların trafiği kestiği haberleri duyulmaya, birkaç dakika sonra da Ankara’da savaş uçaklarının şehrin üzerinden alçak uçuş yaptığı bilgisi paylaşılmaya başlandı. Hemen ardından MİT ve Genelkurmay’a helikopterle ateş açıldığı, ülkenin farklı bölgelerinde kamu binaları önünde asker ve polislerin karşı karşıya geldiği haberleri işitildi. Bu haberin üzerinden henüz yarım saat geçmemişti ki bu kez de Atatürk Havalimanı’nın tanklarla kuşatıldığı ve kontrol kulesinin darbeci askerlerce ele geçirildiği söylentileri duyulmaya başlandı..