Memlekete Bölücülük Lazımsa CHP Var

CHP'nin yaşadığı dönüşümün bir göstergesi Kaftancıoğlu. Atatürkçü CHP; bölücü, sosyalist, devrimci, mezhepçi, radikal bir CHP'ye dönüşüyor.

Türk siyasetine damga vurmuş hadiselerden bir tanesidir.
Tek parti döneminin Ankara valisi ve belediye başkanı ve tabii ki CHP il başkanı olan Nevzat Tandoğan tutuklanıp huzuruna çıkartılan merhum Osman Yüksel Serdengeçti‘ye şöyle seslenmiştir;
‘Ulan öküz Anadolulu!.. Sizin milliyetçilikle komünizmle, ne işiniz var? Milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var; birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi askere çağırdığımızda askere gelmek.’ Memleket tek parti dönemini de geride bıraktı, 80’leri de, 90’ları da. Artık bu sözlerin ülkenin geneli için hiçbir karşılığı yok. Ama CHP seçmeni için var. CHP seçmeninin iki değil bir vazifesi var; parti ne yaparsa yapsın, ister HDP’ye yanlasın ister ‘katil devlet’ sloganları atsın desteklemek.
Abarttığımı mı düşünüyorsunuz?
Buyurun CHP’nin yeni İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu hanımefendiye yakından bakalım.

KAPİTALİST DEVRİMCİ
CHP’nin başına ne geliyorsa değişim sevdasından geliyor. 80’lik Murat Karayalçın‘dan sonra değişim, gençleşme, yeni CHP lafları arasında Canan Kaftancıoğlu İstanbul il başkanı oldu. Evet Canan Hanım erkek değil, evet yaşı genç, evet dinamik bir görüntü veriyor ve evet gençlerin dilinden anlıyor.
Ama Canan Hanım, CHP’nin HDP ile ittifak yapması gerektiğini savunuyor ve buna itiraz eden CHP’lilere gerzek diyor. Canan Hanım’ın duyarlı olduğu bir diğer konu ise Ermeni soykırımı iddiaları. Devletin Ermenileri soykırım kastıyla katlettiğini söylüyor.
Militarizmi de sevmiyor Canan Hanım. Bu nedenle ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganını sakıncalı buluyor ve yerine ‘Mustafa Kemal’in Yoldaşlarıyız’ sloganının kullanılmasını istiyor.
DHKP-C’ye müzahir gruplara yakın bir alakası var. Sosyal medya paylaşımlarının hepsinde bu örgütün ağzıyla konuşuyor, örgütün terör eylemlerini meşrulaştırmak için kullandığı ‘halkın cezalandırması’ klişesini tekrarlayıp duruyor.
Canan Hanım bir doktor. Ancak bildiğimiz kadarıyla mesleğini aktif olarak yapmıyor. Zaten siyasetin temposu ile tabipliğin temposu bir arada zor yürür. Mesleğini aktif olarak yapmasa da Canan Hanım geçimini sağlık sektöründen sağlıyor.
Doktorluk yapamasa da özel tıp merkezi sahibi. Gelin biz buna sağlık sektörü yatırımcısı diyelim. Hastane sahibi ya da patron dememek lazım çünkü Canan Hanım bir devrimcidir.
Devrimciye patronluk yakışmaz.
CHP’nin yaşadığı dönüşümün bir göstergesi Canan Hanım. Atatürkçü CHP; bölücü, sosyalist, devrimci, mezhepçi, radikal bir CHP’ye dönüşüyor. Memlekete bölücülük lazım oldu demek ki; CHP onu da kendisi getiriyor. Çok eğitimli, pek okumuş, aydın, kültürlü CHP’lilere de tatava yapmayıp oy verip geçmek düşüyor.

CEVABI BELLİ SORU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin Operasyonu’yla ilgili “Bir gece ansızın gelebiliriz” demişti. Acaba o gece bu gece mi?

[Takvim, 15 Ocak 2018]

Etiketler: