Mehmet Özkan: Kırım Uluslararası Sistemdeki Değişimin Kurbanı

SETA Ankara Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, uluslararası ilişkiler ve diplomasi sitemindeki değişimin mikro ölçekte Kırım'a yansıdığını ve Kırım'ın uluslararası sistemdeki kavgaya kurban seçildiğini belirtti.

TRT Haber’de yayınlanan Özel Gündem programına konuk olan SETA Ankara Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, Kırım merkezli yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna’da yaşanan krizin Kırım’a yansıdığını belirten Özkan, Kırım merkezli sorunun sistemik bir sorun olduğunu belirtti.

Son yıllarda uluslararası ilişkiler ve diplomasi sitemindeki değişimin mikro ölçekte Kırım’a yansıdığına vurguda bulunan Özkan, Kırım’ın uluslararası sistemdeki kavgaya kurban seçildiğini ve Kırım üzerinden politik ve uluslararası platformda verilen güç savaşının, krizi aşama aşama bu noktaya getirdiğini ifade etti.

Özkan ayrıca, Rusya’nın Suriye politikasından farklı olarak, kendi yaşam alanı içerisinde bulunan Kırım üzerinde çok daha ciddi ve etkin olabileceğini ve Batı’nın bu süreçte daha hassas olması gerektiğinin altını çizdi. 

Etiketler: