Kürt Milliyetçisi Siyasetin Dönüşümü ve Demirtaş

SETA analisti Burhanettin Duran, “Türkiyelileşme” söylemi üzerinden Kürt milliyetçisi siyasetin bir dönüşüme girdiğini belirterek, Çözüm Süreci ile beraber işleyen bu sürecin olumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

NTV ekranlarındaki Yakın Plan programına konuk olan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, adayların cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına ilişkin değerlendirmesinde, Selahattin Demirtaş’ın kampanya sürecinde çizmiş olduğu profilin başarılı olduğunu belirterek, “Bunda tabiî ki kendisinin siyasetçi kökenden geliyor olmasının önemli bir farkı var. Demirtaş daha net mesajlar verebiliyor. Yenilik duygusunu bence işledi. AK Parti, CHP ve MHP’nin karşısında biz daha farklı bir partiyiz diyerek, HDP’yi konumlandırmaya çalıştı.” yorumunda bulundu.

Değerlendirmesinin devamında, “Türkiyelileşme” söylemi üzerinden Kürt milliyetçisi siyasetin bir dönüşüme girdiğini belirten Demirtaş, Çözüm Süreci ile beraber işleyen bu sürecin olumlu olduğunu kaydetti. Duran konuşmasını, “HDP’nin beklenenden yüksek bir oy alması durumunda, bunun 2015 seçimlerine ve 2015 seçimleriyle beraber yeni bir anayasanın yazılma sürecinde yine Kürt milliyetçi siyaseti içinde etkili olabileceği bir yere gideceği kanaatindeyim.” sözleriyle sürdürdü. 

Etiketler: