Kriter’in Ocak Sayısı Çıktı: İstikamet Fırat’ın Doğusu

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 31. sayısı raflardaki yerini aldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 31. sayısı raflardaki yerini aldı.

2019’a girerken iki önemli mesele Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor: Yerel seçimler ve Fırat’ın doğusu.

Siyasi partiler adaylarını duyurdu.

Seçim stratejileri netleşmeye başladı.

Mart’ın sonuna kadar süreci konuşmaya devam edeceğiz.

Kriter’de bu ay Yusuf Özkır’ın moderatörlüğünde Nebi Miş, Hüseyin Alptekin ve Fadime Özkan partilerin seçim stratejisini masaya yatırdı.

Bünyamin Bezci, Erkut Ayvaz, Baki Laleoğlu ve Seca Toker seçim gündemini ele aldı.

Fırat’ın doğusuyla ilgili her an yeni gelişmeler yaşanabilir. Ankara hem Washington hem de Moskova ile iletişim halinde.

Aylin Ünver Noi, Kılıç Buğra Kanat, Murat Yeşiltaş ve Bercan Tutar Fırat’ın doğusundaki son gelişmeleri ve Türkiye’nin pozisyonunu değerlendirdi.

Bu sayımızda dosya konumuz “Yemen”.

Dosya söyleşimizi Turan Kışlakçı’yla yaptık. Muhittin Ataman, Veysel Kurt, İsmail Numan Telci, Emrah Kekilli ve Mehmet Koç dosya yazarları arasında yer aldı.

Fransa’da Sarı Yelekliler gösterilerinin tansiyonu düşse de devam ediyor. Çıkan olayların değerlendirmesini Belkıs Kılıçkaya yaptı. Avrupa’nın bir diğer gündemi olan Brexit’i Nurşin A. Güney analiz etti. Önümüzdeki döneme damga vuracak ticaret savaşlarını Bilal Bağış yorumladı.

2019’un ilk sayısında yeni yılın fırsat ve zorluklarına da değindik. Nurullah Gür ekonomik göstergeleri değerlendirdi. Kadir Üstün ABD, Talha Köse Rusya, Filiz Cicioğlu AB ile ilişkileri kaleme aldı. Abdullah Erboğa da Ortadoğu’da hazır olunması gereken senaryoları yazdı. Kitaplık bölümünde Mehmet Akif Memmi öne çıkan kitapları değerlendirdi.

Kriter’in Ocak Sayısı Çıktı: İstikamet Fırat'ın Doğusu

Etiketler: