Koronavirüs Salgını Işığında 2020 Türk-Alman Turizminin Geleceği

SETA · Koronavirüs Salgını Işığında 2020 Türk – Alman Turizminin Geleceği Türk sağlık sistemi yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde hastane kapasitesi, yoğun bakım ünitesi ve tedavi …

Türk sağlık sistemi yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde hastane kapasitesi, yoğun bakım ünitesi ve tedavi protokolleri ile başarılı bir sınav vermektedir. Alınan sıkı önlemler ile birlikte Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini almıştır. Diğer yandan normalleşme sürecinde turizm açısından önemli bir gelişme yaşanmış ve Türk hükümeti 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren yabancı turistlerin ülkeye girişine izin vereceğini açıklamıştır. Bu süreçte özellikle Almanya’dan turistlerin gelmesi beklenmektedir. Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri olan Antalya başta olmak üzere turizm bölgelerinde otel işletmeleri koronavirüs salgınına karşı otel tesislerinde koruyucu önlemler kataloğunu uygulamaktadır. Benzer durum Türkiye’deki havalimanları ve havayolu şirketleri için de geçerlidir.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ilk aşamada 30 Haziran 2020 tarihine kadar sadece AB sınırları içerisinde turizm seyahatleri olmasını kararlaştırmıştır. Böylelikle AB bölgesi dışına seyahat ve turizm serbestliği ileri bir tarihte karara bağlanacaktır. Lakin AB’nin bu kararına rağmen Almanya’da Türkiye seyahatlerinde eyalet hükümetleri son kararı verecektir. Ancak unutulmamalıdır ki Almanya genelinde 2020’nin ilk iki ayında seyahat acentalarında satılan seyahatlerin üçte biri Türkiye destinasyonu olarak gerçekleşmiştir.

Tüm bu önemli hususları konuya ilişkin uzman katılımcılarımızla birlikte web panelimizde ele alacağız. Bunun yanı sıra mevcut durumun özellikle Türk-Alman turizm ilişkilerini nasıl etkileyeceği sorusu da masaya yatırılacaktır.

 

Etiketler: