SETA > Video |

Jeopolitik Krizlerin Türkiye Ekonomisine Etkileri

SETA Ekonomi Araştırmacısı Hatice Karahan, Rusya ve Irak merkezli yaşanan jeopolitik krizler nedeniyle azalan ihracat kalemlerinin, 2014'ün II. Çeyreğinde Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri olduğunu belirtti.

360 ekranlarına konuk olan SETA Ekonomi Araştırmacısı Hatice Karahan, 2014’ün II. Çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla’nın (GSYH) yüzde 2,1 oranında büyümesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programda, jeopolitik riskler bağlamında ihracat oranlarının nasıl etkilendiğini yorumlayan Karahan, ikinci çeyrekte ihracatın artmaya devam ettiğini ancak bir miktar hız düşüşü yaşadığını belirtti. Bu dönemde, Rusya’ya yapılan ihracatın düşüşe devam etmesinin, Türkiye ekonomisi açısından olumsuz bir etki yarattığına dikkat çeken Karahan, IŞİD krizi sebebiyle Irak’a yönelik ihracatın düşüş yaşamasının etkilerinin de Haziran ayında görüldüğünün altını çizdi.

Değerlendirmesinde ayrıca, ihracat oranlarındaki değişimin arkasındaki diğer bir önemli faktörün altın ticareti olduğuna işaret eden Karahan, birinci çeyrekte altın ihracatının yükseldiğini, bunun ilk çeyrek rakamlarına pozitif bir etkisi olduğunu ancak ikinci çeyrekte altın ihracatında bir düşüş yaşandığını kaydetti.