SETA > Yorum |
İstanbul Mitinginin Mesajları

İstanbul Mitinginin Mesajları

Erdoğan'ın yeniden seçilmesiyle "Hep birlikte Türkiye olarak kazanacağız" hissiyatının sergilenmesi. Farklı kesimlerin bir arada yaşadığı, daha müreffeh bir Türkiye idealinin gerçekleştirme iradesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü İstanbul mitingini izlemek için yola çıktım. Mitingin yapılacağı Eski Atatürk Havalimanı'na ulaşmak ne mümkün!

Trafikte bekleyen Erdoğan destekçisi seçmenler Türk bayrağı, araba kornaları, müzikler ve hatta bazı yerlerde horon çekerek mitingi caddelere taşımış durumdalar. Muhteşem, inanılmaz bir coşku seli vardı. İnsanların ilgisi mitinge doğru yolda olmayı bile değerli gören bir akın halinde. İstanbul mitingleri hep seçimlerin son düzlüğünü yansıtan bir havada geçer. Bu defaki sanki daha farklı…

Miting alanına ulaşmak isteyenlerde ve elbette alana ulaşanlarda 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye'nin geleceği için çok kritik bir seçim olduğu bilinci en üst seviyedeydi. Demokrasiye, vatanın ve milletin geleceğine sahip çıkan bu siyasi bilinç İstanbul'da tam anlamıyla bir gövde gösterisi yaptı.

***

Erdoğan'ın İstanbul mitingi için yollara dökülen seçmenin muazzam ilgisinin birçok anlamı var.

Bu katılım, her şeyden önce ülkemizi Türkiye Yüzyılı'na taşıyacak Erdoğan'a sahip çıkmak ve 2013'ten sonra ülkemizin içine sokulmaya çalışıldığı türbülansa verilen bir tepki.

Erdoğan'ın son 40 günde milletimizle paylaştığı çığır açıcı eserlerin kutlaması mahiyetinde.

[caption id="attachment_96561" align="aligncenter" width="1024"] 7 Mayıs 2023 | Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde düzenlenen 'Büyük İstanbul Mitingi'ne katılarak vatandaşlara hitap etti. (Foto: Murat Kula / AA)[/caption]

Eskiden "neden biz de üretemiyoruz" dediğimiz büyük projelerin, uçakların, helikopterlerin, gemilerin, otomobillerin, sihaların, nükleer tesisin, uyduların, doğalgaz ve petrol keşiflerinin milli heyecanını duyanların iradesinin sahaya yansıması…

PKK ve FETÖ'ye alan açılacağını hissederek özerklik arayışında olanlara 'dur' diyen seçmenin meydanlara inmesi… 14 Mayıs'ı yeniden demokrasinin şöleni yapma tercihinin ifadesi.

Türkiye'nin son yıllarda uluslararası sistemde güçlendirdiği konumunun zayıflamasını istemeyenlerin kararlılık gösterisi.

[caption id="attachment_96560" align="aligncenter" width="1024"] 7 Mayıs 2023 | Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde düzenlenen 'Büyük İstanbul Mitingi'ne katılarak vatandaşlara hitap etti. Vatandaşlar mitinge ilgi gösterdi. (Foto: Murat Kula / AA)[/caption]

Bazı başkentlerin buyurgan yaklaşımlarına karşı çıkış. Batı medyasının küstah "Erdoğan gitmeli" başlıklarına verilen cevap. Seçimler üzerinde terör örgütlerinin ya da dış güçlerin gölgesinin olmasını reddeden bağımsızlık duygularının coşkusu.

Erdoğan'ın yeniden seçilmesiyle "Hep birlikte Türkiye olarak kazanacağız" hissiyatının sergilenmesi. Farklı kesimlerin bir arada yaşadığı, daha müreffeh bir Türkiye idealinin gerçekleştirme iradesi.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vefa… Mücadelesi, idealleri, yaptıkları ve yapacakları için…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul sevdasıyla başladığı konuşmasındaki memnuniyet her halinden belliydi. Alana ulaşabilenlerin 1 milyon yedi yüz bin katılımcı olduğunu söyleyen Erdoğan'ın mutluluğuna meydan da coşkusuyla eşlik etti. Erdoğan, Anadolu'nun heyecanını İstanbul'un vefası ile birleştirdi.

[Sabah, 8 Mayıs 2023].