İsrail’in Normalleşmeye Çalışması gerekiyor

Ufuk Ulutaş, İsrail tarafına şu çağrıda bulundu: “İlişkileri gerçek manada düzeltmek istiyorsanız, ilk defa işgali bitirin, Filistinlilerle aranızı düzeltin ve ardından normalleşmeye çalışın.”

TRT Haber ekranlarında konuk olan SETA Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yakın geleceğini yorumladı.

Türkiye-İsrail ilişkileri her zaman dalgalı ilerlediğine dikkat çeken Ulutaş, “İsrail’in Filistinlilere yönelik her saldırısında Türkiye’nin tarafı belli olmuş Filistinlilerin tarafında yer almış. Türkiye geleneksek olarak tarihi kodları itibariyle hükümetlerden iktidarlardan bağımsız olarak Filistin yanlısı bir ülke olmuş… Tarih boyunca, İsraillilerin Filistinlilere olan muamelesine bağlı olan bir ilişki ağımız söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.  

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin, Filistin meselesi gerçek manada çözülmeden tam anlamıyla rayına oturamayacağına dikkat çeken Ulutaş, İsrail tarafına şu çağrıda bulundu: “İlişkileri gerçek manada düzeltmek istiyorsanız, ilk defa işgali bitirin, Filistinlilerle aranızı düzeltin ve ardından normalleşmeye çalışın.”

Etiketler: