İran’ın Kandil Tutumunu Bölgesel Rekabet Belirliyor

Uzmanlar, Kandil'de terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyona ilişkin İran'ın Türkiye'yi desteklememesinin nedeni olarak iki ülkenin bölgesel rekabet içinde olması ve İran'ın örgütle ilgili farklı hesapları olduğu görüşünü paylaşıyor.

Uzmanlar, Kandil operasyonu üzerinden Türkiye ve İran’ın terör örgütü PKK’ya karşı tutumunun aynı kadrajda olmadığına işaret ederek bu nedenle İran’ın Kandil’de yürütülen operasyonu açıkça desteklemediği değerlendirmesinde bulundu.

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Muhittin Ataman da Kandil konusunda İran’ın Türkiye’ye destek vermesi gibi bir beklenti içinde olmanın bile doğru olmadığını belirtti.

“İran, ‘rakibimin düşmanı benim dostumdur’ hesabı bir siyaset izliyor”

İran’ın uzun süredir Kürt aktörlerden muhafazakar kesimi temsil eden Barzani ile arasının iyi olmadığına ancak öbür taraftan seküler taraflarla arasının daha iyi olduğuna işaret eden Ataman, “İran, Türkiye’nin yanında duran aktörlere değil, Türkiye’nin karşısında bulunan aktörlere destek veriyor. Yani bi nevi ‘rakibimin düşmanı benim dostumdur’ hesabı bir siyaset izliyor. 90’lı yıllardan beri İran, sol ve seküler aktörlerle yakın ilişki içerisinde. Dolayısıyla bu yeni bir durum değil.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın Türkiye’nin bölgede güçlenmesini istemediğine dikkati çeken Ataman, “İran için Türkiye bölgede bulunan devletler arasında en ciddi rakip. Suudi Arabistan ya da başka bir Müslüman ülkeden daha çok Türkiye’nin bölgede güçlenmesini istemiyor. Suriye başta olmak üzere Irak’ta ya da Yemen’de birçok yerde bu iki devlet karşı karşıya geliyor, farklı cepheleri tutmak durumunda kalıyor.” diye konuştu.

Ataman, İran’ın Suriye ya da Kuzey Irak’ta kalıcı olma ihtimalini dikkate aldığını ifade ederek, “İran, Türkiye kendisine yönelik bu terör tehdidini gerekçe göstererek orada sürekli bir şekilde askeri birlik bulundurma noktasına gelebilir endişesini taşıyor. Böyle olunca da doğal olarak Türkiye bir adım öne geçmiş olacak. Bölgesel rekabette dezavantajlı duruma düşecek. Bunu istemiyor.” görüşünü paylaştı.

[AA, 21 Haziran 2018]

Etiketler: