Insight Turkey “Türk Savunma Sanayii’nin Dönüşümü” Başlıklı Yeni Sayısını Yayınladı

Insight Turkey'in yaz sayısı, Türkiye'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki mevcut dış politika ve güvenlik politikası uygulamalarını dikkate alarak, Türkiye'nin askeri ve savunma stratejisinin değişen dinamiklerini açıklamayı amaçlamaktadır.

Insight Turkey‘in yaz sayısı, Türkiye’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki mevcut dış politika ve güvenlik politikası uygulamalarını dikkate alarak, Türkiye’nin askeri ve savunma stratejisinin değişen dinamiklerini açıklamayı amaçlamaktadır.

Derginin yorum yazıları bölümünde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin savunma stratejisinin şekillenmesine katkıda bulunan küresel ve bölgesel gelişmelere ışık tutarken, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise Türk Savunma Sanayii’nin dönüşümünü ve makullüğünü vurguluyor. Diğer yandan, Michaël Tanchum ise, Türkiye’nin Soğuk Savaş sonrası stratejik tutum değiştirmesinin mantıksal sonucunu analiz etmektedir.

Konu dışı yorum yazılarımız arasında, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin COVID-19’un yönetimindeki rolünün altını çiziyor ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ayasofya’nın işlevsel değişiminin Türkiye’nin asırlık barışı destekleme geleneğini etkilemeyeceğini savunuyor.

Araştırma makalelerimiz bölümünde Murat Yeşiltaş, Türkiye’nin Askeri ve Savunma Stratejisi’nin genel bir çerçevesini sunmaktadır. Can Kasapoğlu’nun araştırma makalesi ise, Türkiye’nin savunma teknolojik ve endüstriyel üssü ve askeri politikası ile ilgili bilgi vermektedir. Diğer yandan, Arda Mevlütoğlu yeni nesil hava savaşının özelliklerini anlamamızı sağlarken, Mustafa Kibaroğlu, S-400 anlaşmasının Türkiye’nin savunma sanayii üzerindeki etkisini değerlendirerek Türkiye’nin S-400 tercihini anlamlandırmaya çalışmaktadır. Son olarak Merve Seren, AK Parti döneminde savunma harcamalarının öncelikli hale gelmesinin, özellikle siyasi bir tercih sonucu olduğunu göstermeye çalışıyor.

Bu makalelere ek olarak Halid el-Awaisi ve Cuma Yavuz, Ahmed AlShwawra ve Ahmed Almuhtady, Muhammed Haris Bilal Malik ve Muhammed Abbas Hassan değerli katkılarıyla sayımızı zenginleştirdiler.

Büyük yankı uyandıran bu sayımızın, okuyucularımız için sürükleyici ve bilgilendirici olacağını umuyoruz!
Insight Turkey “Türk Savunma Sanayii'nin Dönüşümü” Başlıklı Yeni Sayısını Yayınladı

Etiketler: