Insight Turkey Dergisi’nin “Orta Asya’da Mücadele: Çin-Rus Rekabeti ve Türkiye’nin Geri Dönüşü” Konulu Özel Sayısı Yayınlandı

Insight Turkey’in 'Orta Asya’da Mücadele: Çin-Rus Rekabeti ve Türkiye’nin Geri Dönüşü' başlıklı son sayısı, sahip olduğu yüksek potansiyele rağmen son yıllarda ilgi odağı haline gelen Orta Asya’daki son gelişmelere ve sistem değişikliğinin ardından Türkiye’de yapılan ilk seçimler olması nedeniyle büyük öneme sahip olan 24 Haziran genel seçimlerine odaklanıyor.

Insight Turkey’in “Orta Asya’da Mücadele: Çin-Rus Rekabeti ve Türkiye’nin Geri Dönüşü” başlıklı son sayısı, sahip olduğu yüksek potansiyele rağmen son yıllarda ilgi odağı haline gelen Orta Asya’daki son gelişmelere ve sistem değişikliğinin ardından Türkiye’de yapılan ilk seçimler olması nedeniyle büyük öneme sahip olan 24 Haziran genel seçimlerine odaklanıyor.

Orta Asya hakkındaki makaleler uluslararası aktörlerin bölgedeki rekabetine ve Orta Asya devletlerinin politikalarına dikkat çekiyor. Morena Skalamera ve Mariya Omelicheva’nın makaleleri Orta Asya’da artan Çin-Rus rekabetini değerlendiriyor. Bayram Balcı ve Eşref Yalınkılıçlı ise Türkiye’nin Orta Asya siyasetini yorumluyor.

24 Haziran Genel ve Başkanlık seçimleri hakkında Nebi Miş et al., Ali Çarkoğlu ve Kerem Yıldırım, Hüseyin Alptekin ve Ali Yaşar Sarıbay detaylı değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Bu sayıda aynı zamanda Emrak Kekilli’nin Libya Krizi ve Libya seçimleri hakkındaki yorumlarını ve Gareth Stansfield, Doug Stokes ve Saul Kelly’nin İngiltere’nin ABD’nin bölgeden çekilmesinin ardından Orta Doğu stratejisi hakkındaki makalesini de okuyabilirsiniz.

Bu sayıyı aydınlatıcı ve ilgi çekici bulacağınızı umuyor ve siz okuyucularımızla gelecek yılın sayılarında buluşmayı ümit ediyoruz.

Insight Turkey - Fall 2018, Volume 20, Number 4

Etiketler: