SETA > Duyurular |
Insight Turkey Dergisi nin Avrupa Birliği ndeki Fay Hatları Brexit

Insight Turkey Dergisi’nin “Avrupa Birliği’ndeki Fay Hatları: Brexit, Popülizm, Mülteciler ve Ayrılıklar” Konulu Özel Sayısı Yayınlandı

“Avrupa Birliği’ndeki Fay Hatları: Brexit, Popülizm, Mülteciler ve Ayrılıklar” başlıklı özel sayıda, alanında uzman yazarların yazdığı çarpıcı yazılar yer alıyor.

Türkiye ve Ortadoğu’nun önde gelen akademik dergilerinden Insight Turkey, 2018 yılının 3. sayısında Avrupa Birliği’nin yaşadığı krizi ele alıyor. “Avrupa Birliği’ndeki Fay Hatları: Brexit, Popülizm, Mülteciler ve Ayrılıklar” başlıklı özel sayıda, alanında uzman yazarların yazdığı çarpıcı yazılar yer alıyor.

Simon Bulmer, Brexit sonrasında Almanya’nın üstlenmekte olduğu ve gelecekte üstelenebileceği rolü sorguluyor ve yeni bir egemen gücün doğup doğmadığını tartışıyor. Sertan Akbaba Avrupa’da popülist akımın anlatılarını, Aristotle Kallis ise aşırı sağın Avrupa’da nasıl yaygınlaştığını ve normalleştiğini irdeliyor. Pamela Jackson ve Pete Doerschler ise aşırı sağın yükselişini Avrupa’daki Müslümanlar üzerinden okuyor ve Avrupalı Müslümanların buna tepkisini ölçüyorlar. Enes Bayraklı, Fared Hafez ve Léonard Faytre de Avrupa’da İslam dinini ve Müslümanları nasıl “ehlileştirdiğini” ve Müslümanların kontrol edilme çabasını inceliyor.

AB ve Türkiye ilişkileri kapsamında Hakan Samur ve Mehmet Ekinci Türkiye’deki Kürt nüfusun AB üyeliğine verdiği desteği irdeliyor. Çiğdem Nas ve Serdar Altay ise Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli gündem konularından biri olan Gümrük Birliği’ni farklı yönlerden tartışıyorlar. Çiğdem Nas gümrük birliğindeki bir güncellemenin AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağını savunurken, Altay ise Türkiye’nin AB tam üyelik ihtimalinin şu anda imkânsıza yakın olduğunu iddia edip, meseleye daha çok ayrıcalıklı ortaklık projesi üzerinden yaklaşıyor.

Sayının AB ile ilgili ele aldığı konulardan biri de AB’nin diğer küresel güçlerle olan ilişkileridir. Kılıç Buğra Kanat bu bağlamda Trump dönemindeki transatlantik ilişkileri tartışıyor ve yeni dönemde “tahmin edilemezliğin” Avrupa-ABD ilişkilerinde belirleyici bir faktör olduğunu savunuyor. André Barrinha da Avrupa’nın artan Rusya tehdidine karşı siber güvenlik alanında önemli bir aktör olarak yerini aldığından bahsediyor. Şafak Oğuz ise ABD tarafından kurulan füze savunma sisteminin, İran’dan çok Rusya’ya karşı olduğunu iddia ediyor. Kyle Orton Avrupalı ülkelerin yaşadığı önemli bir sorunu konu ediniyor. Suriye’de PKK/YPG saflarında yer alan Batılı ülkelerden giden seküler yabancı savaşçıları yazısında inceliyor.

Kapak konusu dışında bu sayıda iki yazı vardır. Bunlardan birincisi Fahrettin Altun tarafından yazılan ve Türkiye’nin 24 Haziran seçimlerini yorumlayan yazısıdır. Altun, Türkiye’deki siyasi sistemin yeniden yapılandırılmasını sağlayan bu seçimlerin Türkiye için anlamını tartışıyor. Mirsad Krijestorac ise Balkanlardaki dini ve etnik çeşitliliğin bir ayrışma nedeni olmak yerine insanları bir araya getirmek için kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

Keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz, Insight Turkey dergisinin son sayısını ilgilerinize sunuyoruz..


Etiketler »