Güvenlik ve Özgürlük Dengesi

Yeni yargı paketine duyulan ihtiyaca ilişkin değerlendirmelerde bulunan Burhanettin Duran, güvenlik ve özgürlük arasındaki dengenin gözetilmesi gerektiğini belirtti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programına konuk olan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, yeni yargı paketine neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Duran, kamu düzeninin korunmasının bütün demokrasilerin yerine getirmesi gereken bir yükümlülük olduğunu vurguladı.

Değerlendirmesinde, güvenlik ve özgürlük arasındaki dengenin gözetilmesi gerektiğini belirten Duran, konuşmasını “Sıkıntı şurada; bir taraftan özgürlükleri genişletmeniz gerekiyor, bir taraftan bu özgürlüklerin kullanılmasıyla ilgili boşlukların oluşmaması gerekiyor. Çünkü o boşluklar oluştuğunda başka hakların ihlal edilmesi söz konusu olabilir. Mesela güvenlik de bir haktır. Sadece güvenlikçi bir devletin seçkinlerinin ya da personelinin yapmış olduğu eylemler hak değildir. Bireyler de bireylerin haklarını ihlal etmektedir.” sözleriyle sürdürdü.

Etiketler: