SETA > Video |

Güçlü Ekonomi Algısını Negatife Çevirmek İstediler

SETA Ankara Ekonomi Araştırmaları Direktörü Erdal Tanas Karagöl, 17Aralık süreciyle yapılan manipülasyonlarla, güçlü ekonomi algısının negatif olarak etkilenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Kanal A ekranlarında yayınlanan Çerçeve programına konuk olan SETA Ankara Ekonomi Araştırmaları Direktörü Erdal Tanas Karagöl, 30 Mart Yerel Seçimlerinin ekonomiye etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında, ekonomide bozukluk olmadığına değinen Karagöl, faiz ve döviz kurlarında yaşanan artışların ekonomik göstergeleri çok fazla etkilemediğinin de altını çizdi.

Değerlendirmesinde, Türkiye’deki ekonomi kurumlarının AK Parti iktidarından önceki dönemlerde kötü olduğuna dikkat çeken Karagöl, “Siyasi olayların etkisi ekonomiyi zor durumda bırakıyor” dedi. Karagöl,17 Aralık sürecinin güçlü ekonomik algıya zarar vermeye çalıştığına ancak ekonomideki güçlü yapıyı zedeleyemediğine dikkat çekerek, insanlar üzerinde ekonomin kötüye gittiği algısı oluşturulmaya çalışıldığını, buna rağmen Türkiye’nin ekonomisinde bir bozukluk oluşmadığını ifade etti.

Türkiye’nin ekonomik anlamda yapısal problemlerinin olduğuna da değinen Karagöl, bu problemlerin Gezi olayları öncesinde çözülmek için masaya yatırıldığını, ancak olayların patlak vermesiyle askıya alındığını belirtti.