Faiz Lobisi alkışlıyor Diye Karar Alamazsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Başçı'ya yüklenerek "Faiz lobisinin verdiği talimatlarla hareket edemez. Faiz lobisi alkışlıyor diye bir karar alamazsınız" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı’ya yönelik eleştirilerini Suudi Arabistan ziyaretinde de sürdürdü. Mekke’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Ben cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim” diyerek, “Bu işi Batıcı güçlerin verdiği kararlara göre hareket etmekle sürdüremez, faiz lobisinin verdiği talimatlarla hareket edemez. Faiz lobisi alkışlıyor diye bir karar alamazsınız” şeklinde konuştu.

FAİZ TARTIŞMASI… MERKEZ BANKASI’NDA PARALEL YAPI BAĞLANTISI VAR MI?

Merkez Bankası’ndaki arkadaşlarımızın paralel yapıyla ilişkili olduklarına doğrusu ihtimal vermiyorum. Alt takımlarda bu tip insanlar var mıdır, yok mudur? Bunların incelemesini yaptık, yapıyoruz. Fakat üst makamda karar alma mekanizmasındaki arkadaşlar için böyle bir şey söylemem. Böyle bir şey buraların bağımsızlık noktasındaki ilkeleriyle de çelişir. Ben cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim. Buna kimsenin de müdahale etme yetkisi yok. Ortada bir gerçek var, faizler düşmezse yatırıma şiddetle ihtiyacı olan Türkiye yatırım yapamaz. Nitekim bakın şu anda özel sektörün yatırım noktasında ciddi bir yatırım zaafı var. Yatırım yarışı yok, bir duraklama içindeyiz. Bizim burada hızlanmamız gerekiyor. Ekonomik krizin dünyada olduğu bir dönemde biz bir şeye çok dikkat ettik. Neydi o? Yatırımları hiç kesmedik, eleştiri de aldı ama biz hiç hız kesmedik. Faizler düşerse bu yatırımlar devam eder. Bizim de şu anda hayat iksirimiz yatırımlardır. İşsizlik sorununu çözmek için buna ihtiyacımız var. İşsizlik bakın çift rakama çıktı. Öyleyse burada bir kere paranın, finansın ucuza temini gerekir ki yatırım olsun. Aksi halde yatırım durur, maalesef istihdam da olumsuz gelişmeler olur. Bunu başarabildiğimiz anda ucuz üretimle rekabet şansımız artar, ihracatçıların da bu noktada önü açılmış olur. Ama Merkez Bankası sadece benim görevim enflasyon ve fiyat istikrarı derse, bir defa kendi görevini anlayamamış demektir. Merkez, istikrar, büyüme ve kur hareketlerini takip etmek durumundadır. Ama sen sene içinde üç dört kere enflasyonu revize etmeye kalkarsan burada bir yerde su kaçağı var demektir. Ama sen ne yapıyorsun, Cumhurbaşkanı’na ve aleyhte konuşanlara laf yetiştiriyorsun. Yarın kur yine sıçradı diyecekler, tamam da tedbiri al. Bu konuda Merkez hassas ve tedbirli olmak zorundadır. Bu işi Batıcı güçlerin verdiği kararlara göre hareket etmekle sürdüremez, faiz lobisinin verdiği talimatlarla hareket edemez. Faiz lobisi alkışlıyor diye bir karar alamazsınız. Amerika’nın Japonya’nın Avrupa’nın faiz oranları ortadadır.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI BAŞÇI İLE GÖRÜŞME OLACAK MI? ” MERKEZ BANKASI BAŞKANI İLE KAMOYU ÖNÜNDE TARTIŞMASANIZ” DİYE BİR GÖRÜŞ VAR…

Bu arkadaşı çağırıp konuşmadığımı kim söylüyor? Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii. Ama onun bağlı olduğu sayın bakanla bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver. Bakın çok ilginçtir ne dedi, “Ayın dördünde Para Kurulu’nu toplayıp faizin düşüşünü gözden geçireceğiz” dedi. Ne oldu, bir gün kala vazgeçti. Neymiş, enflasyonda beklenen düşüş olmamış. Birileri çıkıp farklı şeyler söylüyor. Ben de farklı şeyler söylüyorum. Ben mecbur muyum birilerinin söylediğini söylemeye? Ben diyorum ki faiz sebeptir enflasyon da neticedir. Bu da benim tezim. O ise enflasyon sebeptir faiz neticedir diyor. Nereye bağlıyor, enflasyona bağlıyor. Eğer enflasyon düşerse faizi düşürecekmiş. Bu demek senin yanlış yolda olduğunun alametidir… Bu milletle, girişimciyle, yatırımcıyla dalga geçmenin anlamı yok.

‘BÜYÜK UMUTLARLA ONU ORAYA GETİRDİK’ 
MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NIN RAHATSIZ OLDUĞU KONUŞUULDU. GEÇMİŞ OLSUN DEMEYİ DÜŞÜNÜRMÜSÜNÜZ?

Rahatsız olduğunu duymadım. Böyle bir rahatsızlık geçirdiyse şimdiden gecikmeli de olsa geçmiş olsun derim. Onu oraya getiren, onayını veren benim, büyük umutlarla oraya getirdik. Ama bu benim kendi görüşlerimi söylemeyeceğim anlamına gelmez.

DÜNYADAKİ DİĞER MERKEZ BANKALARI NE YAPIYOR? ENFLASYONLA MÜCADELE EDERLERMİ MESELA?

Dünyadaki diğer Merkez Bankaları enflasyonla mücadele verir. Ama enflasyonla mücadelede, büyüme noktasında, kur düzeni konusunda gövdesini ortaya koyar. Ama bizdeki kaçıyor.

MERKEZ BANKASI İLE MEVZUATI DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Şimdi o artık hükümetle ilgili bir konu. Hükümet bir adım atarsa ki biz de bazı şeyler söyleriz. Ben de birikimimle müşterek bir çalışma içinde olmak isterim.

[Sabah, 2 mart 2015]

Etiketler: