SETA > Video |

Erdoğan'ın Başarısının Sırrı

Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığına götüren süreci yorumlayan SETA analisti Hatem Ete, Erdoğan'ın en önemli başarısının kapalı kapılar ardında meseleleri konuşmaya alışmış siyasi elitlerin aksine, problemleri meydanlara çıkıp toplumla paylaşması olduğunu belirtti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, AK Parti’nin kuruluşundan bugüne Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına götüren süreci yorumlayan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, 2007’den itibaren Tayyip Erdoğan’ın en önemli başarısının kapalı kapılar ardında meseleleri konuşmaya alışmış siyasi elitlerin aksine, problemleri meydanlara çıkıp toplumla paylaşması olduğunu belirtti.

Değerlendirmesinde, Türkiye siyasetinde 50 yıldır vesayet bayrağını devralan aktörler ve kurumların Erdoğan döneminde devre dışı kaldığı ifade eden Ete, yeni dönemde yeni vesayet aktörleri ve kurumlarıyla da mücadeleye devam edileceğinin altını çizdi.

Konuşmasında, 2010 tarihinden Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı sürecine uzanan döneme de değinen Ete, bu dönemi “inşa üzerinden kavga” sözleriyle özetleyerek, bu kavgayı, “nasıl bir Türkiye’de yaşayacağımız üzerine yaşanan iktidar mücadelesi” olarak değerlendirdi.