Dördüncü Yılında 15 Temmuz Darbe Davaları ve FETÖ ile Mücadele

SETA · Dördüncü Yılında 15 Temmuz Darbe Davaları ve FETÖ ile Mücadele “Dördüncü Yılında Yargılamalar Işığında 15 Temmuz Darbe Girişimi” başlıklı bir web paneli düzenliyor. Cumhuriyet tarihinin en …

“Dördüncü Yılında Yargılamalar Işığında 15 Temmuz Darbe Girişimi” başlıklı bir web paneli düzenliyor. Cumhuriyet tarihinin en elim hadiselerinden biri olan darbe teşebbüsünün üzerinden dört yıl geçti. Henüz darbe faaliyetleri devam derken başlatılan soruşturmalar takip edilen aylarda davalara dönüştü ve bugün itibarıyla açılan 289 darbe davasının yüzde 95’i sonuçlandı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki organizasyonu, FETÖ’nün sivil ve askeri kanatları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı hedefleyen iki ana dava olan Genelkurmay çatı ve Akıncı davaları büyük önem taşıyor. Çatı davası ilk derece yargılama geçtiğimiz yıl Haziran ayında verilen hükümle tamamlanırken Akıncı davasında ise kararın bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

Artık sona geldiğimiz yargılamalarda ortaya çıkan veriler hem FETÖ’nün örgütsel yapısını hem de 15 Temmuz’u analiz etmemize imkan tanıyan ciddi bir kaynak haline geldi. Darbe davalarının yanında bugün dahi örgütün TSK’daki mahrem yapılanmasına dönük operasyonlar yoğun şekilde sürdürülüyor. Sadece 2020’nin ilk altı ayında FETÖ üyeliği sebebiyle TSK’dan ihraç edilen askeri personel sayısı binden fazladır. Dört bini aşkın asker hakkındaki adli/idari süreç ise halen devam ediyor. Dolayısıyla örgütün ve TSK yapılanmasının nesnel olgulara dayalı olarak ele alınması güncel ve yakın bir tehdidin bertaraf edilmesine katkı sunacaktır.

Bu düşünceden hareketle düzenleyeceğimiz web panelde darbe davalarında geçtiğimiz dört yılda kat edilen mesafe ve yargılamaların sonuçları değerlendirilecek. SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Cem Duran Uzun’un moderatörlüğünü yapacağı panelde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz Şehit ve Gazi Yakınları ve Milli Savunma Bakanlığı Avukatı Eyüphan Korkmaz ve SETA’dan Mert Hüseyin Akgün konuşmacı olarak katılacak. Etkinlik SETA’nın sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır.

Etiketler: