Trump’ın Kaderi!

Trump'a yönelik iç siyasette en sert darbenin, Flynn ile indirileceği belli oldu. Trump'ın bu zamana kadar olan performansına bakarsanız çok başarılı mücadele edebileceğini düşünmek için elimizde yeterince veri yok. Ama yine de şunu iyi bilmek gerek. Amerikan sistemi, Trump'ı yakalasa bile görevden ayrılışını daha serinkanlı biçimde düzenlemeyi tercih edebilir..

AMERİKA’da Trump için rüzgarlar daha sert esmeye başladı.
Eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, FBI soruşturmasında yalan beyan verdiğini kabul etti. Bir nevi itirafçıya dönüştü. Şimdi Amerikan medyası ve belki de yerleşik düzeni Flynn üzerinden, Trump’a yürümenin peşinde. Zaten seçildiği günden bu yana Washington çevrelerinde Trump’ın bir şekilde görevden uzaklaştırılabileceği konuşuluyordu. Bunun için de akla en yakın senaryolar hukuk eliyle Trump’ın köşeye sıkıştırıldığı durumları içeriyordu.
Geçiş döneminde ve seçim sürecinde Rusya ile yapılan görüşmeler ya da Trump’a yönelik yolsuzluk soruşmaları bunun ana eksenlerini oluşturacaktı.
Şimdi görünen o ki, operasyon Flynn üzerinden yürütülecek

HAREKETSİZ KALDI
Maşallah Trump rakiplerinin eline koz verme konusunda oldukça başarılı. Zaten Trump tipinde bir karakterin en azından teknik konularda açık verebileceğini hep biliyorduk. Ama asıl ilginç olan ise Trump’ın kendi ekibine sahip çıkamıyor oluşu. Özellikle Flynn ve Bannon başta olmak üzere Trump çok merkezi ekip arkadaşlarını çok erken feda etti.
Verdiği her kurbanda çember daha da daraldı. Trump ekibinde kimse güven içinde değil.
Bu isimlerin herbirinin aynı zamanda kendi hatalarının kurbanları olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak Trump’ın bunları savunmuyor oluşu, kendi geleceği açısından da önemli sonuçlar doğuruyor.
Sadece savunmak bir kenara, kendi ekibi içindeki işleyişi bile beceremiyor.
Dışişleri Bakanı Tillerson ile birbirlerine karşı kullandıkları ifadeler bile tek başına Trump’ın ne kadar kötü bir takım lideri olduğunu gösteriyor.
Durum böyle olunca Trump bir türlü iktidarını kuramadı. İktidarını kuramadığı için de dış politikada atacağı adım varsa bile onu da atamayacak hale geldi. Ekibi yok. Kendisinin de fikri yok. İran’a dair, Suriye’e dair ne tür bir siyaset izleyeceği belirsiz.
Bu nedenle de Ortadoğu’da hatta dünya siyasetinde bir belirsizlik doğuyor.
Şimdilik bu belirsizliği kendi lehine kullanan Rusya ve İran gibi ülkeler kendi etki alanlarını genişlettiler. Amerika’nın bu felç olmuş hali devam ederse genişletmeye de devam edecekler.

KURTULABİLİR Mİ?
Trump’a yönelik iç siyasette en sert darbenin, Flynn ile indirileceği belli oldu. Trump’ın bu zamana kadar olan performansına bakarsanız çok başarılı mücadele edebileceğini düşünmek için elimizde yeterince veri yok. Ama yine de şunu iyi bilmek gerek. Amerikan sistemi, Trump’ı yakalasa bile görevden ayrılışını daha serinkanlı biçimde düzenlemeyi tercih edebilir.
Dört yılını tamamlar mı bilinmez ama bir dört yıl daha seçilmesi çok zor görünüyor. En azından şimdilik.
Aslında bu sürecin daha fazla uzaması herkese zarar veriyor. Güç boşluğu nedeniyle dünya siyasetinde türbülans büyük maliyetler üretiyor. Belki de Trump’ın pes etmesi ve yerine istikrarlı bir Amerikan hükümeti kurulması bile gerekebilir. Ama şimdilik o noktada da değiliz. Esasında Trump, doğru düzgün bir mücadele verecek olsa elinde birçok araç var. Uluslararası siyasete hareketlilik kazandırması kendisini içeride kurtarabilir. İran ve Suriye gibi alanlarda atacağı ciddi adımlar, Amerikan toplumunu derleyip toparlayacaktır.
Hatırlayın Suriye rejimini göstermelik de olsa füzelerle vurduğunda bile Amerikan başkanlığına yerleşebileceği konuşuluyordu. Ama sonra Trump tekrar iç siyasete gömüldü. İçerideki sorunlara dışarıdaki ataklarla cevap vermeyi denese, kendisine bir kurtuluş reçetesi yazabilir. Ancak Trump şimdilik bu beceriden de yoksun görünüyor. Ve uluslararası ilişkilerde kendisini tesadüfen sert tedbirler almaya sürükleyecek olaylar olmadığı müddetçe de bu noktaya varabilecek gibi görünmüyor. Ama şunu da eklemek lazım. Dünya siyasetinde bir kaza çıkma ihtimali hiç de uzak değil.
Eğer bu kaza çıkar ve Amerika onun içine sürüklenirse işte o zaman Trump kurtulabilir.

[Takvim, 5 Aralık 2017]
Etiketler: