SETA > Haber |
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu quot Fransa Tehlikeli Bir Yolda quot

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Fransa Tehlikeli Bir Yolda"

Kriter Dergisi'nde Burhanettin Duran'ın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi:

Kriter Dergisi'nde Burhanettin Duran'ın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi. Söyleşiden bazı notlar:

  • Şımarık Çocuk: Ermenistan savaş suçu işlerken, bu ülkenin saldırılarına sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Batı, ülkelerin toprak bütünlüğü konusunda seçici hareket etmeyi bırakmalı. Bugüne kadar uluslararası hukukun uygulanmaması Ermenistan'ı, Kafkasya'nın şımarık çocuğu haline getirdi.
  • Adada Durum: Bölgemizdeki en önemli istikrarsızlık unsurlarından biri de Yunan/Rum ikilisinin gerek ülkemizin gerek KKTC'nin hakları hilafına Doğu Akdeniz'de bize karşı bir ittifak oluşturma gayretleridir. Bazı müttefiklerimizin son dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile özellikle savunma alanında işbirliklerini güçlendirdiğini görüyoruz. Bir yanda Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için çağrıda bulunurken, diğer yandan Ada'da iki taraf arasındaki dengeyi göz ardı etmek büyük bir çelişkidir.
  • Fransa, Propaganda Yapıyor: Türkiye, uzun zamandır Avrupa'nın, bilhassa Fransa'nın hedefinde. Fransız mevkidaşım, açıklamasında "Birkaç gündür Türkiye'de Fransa'ya karşı yürütülen nefret dolu ve karalayıcı bir propagandadan" bahsetmişti. Bizim böyle bir kampanyamız olmaz. Ancak, Fransa bu kampanyayı Türkiye'ye karşı yıllardır yürütüyor. Bir de, "radikal İslam"la mücadele kisvesi altında bazı aşırı önlemler de almaya başladılar.
  • Filistin Meselesi: İsrail'le ilişkilerimizi belirleyen temel parametreler arasında, bu ülkenin Filistinli kardeşlerimize karşı tutumu da yer almaktadır.
Söyleşinin tamamına Kriter Dergi’nin internet sitesinden erişmek için burayı tıklayabilirsiniz:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Avrupa'da İslam Karşıtlığı ve Irkçılık Sistematik”

[Sabah, 3 Kasım 2020]