Dershane Meselesi Rasyonel Bir Zemine Oturtulmalı

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, gündemdeki dershane tartışmalarının siyasi bağlamda ilerlemesinin rasyonel tartışma imkânlarını ortadan kaldırarak, kutuplaşmaya neden olduğunu belirtti.

TRT 1’de yayınlanan Enine Boyuna programında gündemdeki dershane tartışmalarını değerlendiren SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, dershane meselesinin siyaset unsuru haline gelmesinin rasyonel tartışma imkânlarını ortadan kaldırarak, kutuplaşmaya neden olduğunu belirtti. Eğitim meselesinin rasyonel zeminde kalmamış olmasının dezavantajlarının yaşanacağını vurgulayan Ete, meselenin ivedilikle siyasi bağlamdan çıkarılarak, rasyonel bir zemine oturtulmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

Tartışmaların siyasi boyutuna ilişkin konuşmasını sürdüren Ete, tartışmalar sırasında rasyonel zeminde kalınmadığı için kutuplaşma yaşandığını ve bunun neticesinde iktidar mücadelesine girildiğini, bu mücadelelerde tüm siyasal iktidarların iktidar olmalarının mantığı gereği hassasiyet göstereceklerinin altını çizdi. Ete, bu bağlamda dershanelerin dönüştürülmesi meselesinin eğitim ile ilişkili yönü itibariyle bedeli hükümet açısından ağır olsa bile, bu saatten sonra dershanecilik yasasının geçmesinden başka çare kalınmadığını ifade etti.

Konuşmasında dershanecilik sektörünün yararlı-zararlı tartışmasından koparılması gerektiğine de dikkat çeken Ete, her sektörün değişen koşullar çerçevesinde dönüşüme tabi tutulmasının gerekliliğini belirtti. Ete ayrıca, sağlıklı bir tartışma ortamı adına dershanelerin, üzerlerine yüklenen “kutsal inek” pozisyonu ve metafizik bir unsur olarak “hidayet mekanizması” konumlarından çıkarılması gerektiğine de dikkat çekti. 

Etiketler: