SETA > Haber |
Demokrasinin Üzerindeki Vesayeti Kaldırmak İçin Başkanlık Şart'

'Demokrasinin Üzerindeki Vesayeti Kaldırmak İçin Başkanlık Şart'

SETA'da düzenlenen konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç, "Demokrasinin üzerindeki gölgeleri, vesayetleri kaldırmak için başkanlık şart" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, "Eğer Türkiye'de parlamenter sistem yerine başkanlık sistemi olsaydı 12 Mart'taki askeri muhtıra gelip Süleyman Demirel'in şapkasını alıp gidemezdi veya 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan bildirisi diye bir şey olmazdı. Demokrasinin üzerindeki gölgeleri, vesayetleri kaldırmak için başkanlık şart." dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfınca (SETA) düzenlenen "Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Kriterleri" paneli, SETA Ankara Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Malkoç, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine varmak için önemli kavşak noktalarından birinin "yeni anayasa" olduğunu söyledi. Yapılan anketlerde, toplumun yüzde 90'a yakınının anayasanın değişmesini ya da yenilenmesini istediğini vurgulayan Malkoç, Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesi için yeni bir hamle gerektiğini, bu sıçramanın da "yeni anayasa" ile yapılabileceğini belirtti.

"KENDİ DERDİMİZE DERMAN ARAYACAĞIZ"

Yeni anayasa meclise geldiğinde 330 ya da 367 milletvekilinin bulunmamasının önem taşımadığını ifade eden Malkoç, "Yeter ki milletin bu isteğini arzusunu canlı tutalım. Millet bir yolunu bulur kendi önünde engel hangi siyasetçi varsa, hangi siyasi parti varsa alır onu kenara koyar, yeni anayasa isteyenlerin önünü açar. Burada tereddüt yok. Geçmişteki örnekler bunu açıkça ortaya koyuyor." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin anayasasını yenilemesinin, yeni anayasanın da yerli ve milli olması gerektiğinin altını çizen Malkoç, "Biz yerli ve milli derken kendi derdimize derman arayacağız." diye konuştu.

Malkoç, başkanlık sistemini istemelerinin nedenini açıklarken, "Eğer Türkiye'de parlamenter sistem yerine başkanlık sistemi olsaydı 12 Mart'taki askeri muhtıra gelip, Süleyman Demirel'in şapkasını alıp gidemezdi veya 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan bildirisi diye bir şey olmazdı. Demokrasinin üzerindeki gölgeleri, vesayetleri kaldırmak için başkanlık şart." ifadelerini kullandı.

"PARLAMENTER SİSTEM SİYASİ KRİZ ÜRETİR"

Türkiye'yi dünyadaki ilk 10 ülke arasına başkanlık sisteminin taşıyabileceğini dile getiren Malkoç, "Türkiye'deki bu tıkanıklıkları aşmak için başkanlık sisteminin, parlamenter sistemden daha hayırlı, daha iyi olduğu kanaatindeyim." dedi.

Malkoç, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim 6 aydan beri uğraştığımız şey şuydu, parlamenter sistem Türkiye'de ömrünü tamamlamıştır, parlamenter sistemle Türkiye bir adım daha mesafe alamaz. Parlamenter sistem siyasi kriz üretir. Cumhuriyetimizin 93'üncü yılındayız. Kaçıncı hükümetteyiz? 14 aya bir hükümet düşüyor. 14 ayda bir değişen başbakan, bakanlar kurulu... Böyle bir ülkede kalkınma, refah, huzur, istikrar olur mu? Bundan kurtulmamız lazım."

[Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş]
[Anadolu Ajansı, 2 Haziran 2016]