ANKARA, TURKEY - JULY 16: People react against military coup attempt, in Ankara, Turkey on July 16, 2016. ( Gökhan Balcı - Anadolu Agency )

Analiz: Darbenin Harekat Planı ve Cuntacı Terörle Mücadele

Analiz 15 Temmuz cuntacı darbe girişiminin harekât planı ve bu harekât planını üreten zihniyeti inceleyip, kısa ve uzun vadeli tedbirler tavsiye ediyor.

Bu analiz 15 Temmuz cuntacı darbe girişiminin harekât planı ve bu harekât planını üreten zihniyet üzerinedir. Çalışmada darbecilerin yıldırım savaşı olarak adlandırılabilecek bir darbeye teşebbüs ettikleri dile getirilecektir. Buna göre darbeciler Ankara ve İstanbul’da stratejik hedefleri ele geçirerek ya da devre dışı bırakarak önce orduyu ve toplumu sonra siyasal otoriteyi ele geçirmek istemiştir. Fakat taktik ve operasyonel yönteme fazla odaklanan darbeciler stratejik hedeflere hakkıyla eğilmediler çünkü sahip oldukları bürokratik ve örgütçü zihniyet hedeflerden uzaklaşmalarına neden oldu. Bu iddialar üzerine analiz kısa ve uzun vadeli tedbirler tavsiye etmektedir. Kısa vadede Paralel Devlet Yapılanması’yla (PDY) acil ve kapsamlı mücadeleye işaret edilmiştir. Uzun vadede ise siyasal, stratejik ve taktik tedbirler ayrıntılandırılmıştır.

Etiketler: