CHP’deki Değişim

CHP’deki liderlik değişimi, CHP’nin süregelen siyasetinden farklı kesimlerin duyduğu rahatsızlığı ve yeni siyaset imkânlarına dair beklentiyi ortaya çıkardı.  

CHP’deki liderlik değişimi, CHP’nin süregelen siyasetinden farklı kesimlerin duyduğu rahatsızlığı ve yeni siyaset imkânlarına dair beklentiyi ortaya çıkardı.
 

Analizin tam metnini indirmek için tıklayın

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la ilgili internet sitelerine düşen görüntüler, CHP’nin ve siyasetin gündemini bir anda değiştirdi. Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığından istifa etti; CHP’nin yetkili organlarının desteğini arkasına alan Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık için adaylığını ilan etti ve 33. Olağan Kurultayda CHP’nin yeni Genel Başkanı olarak seçildi. CHP’deki liderlik değişimi, CHP’nin süregelen siyasetinden farklı kesimlerin farklı sebeplerden dolayı duyduğu rahatsızlığı ve yeni siyaset imkânlarına dair beklentiyi ortaya çıkardı. Bu beklentilerin ne kadar kalıcı ve gerçekçi olduğunu, mevcut dinamizmin sandığa ne ölçüde tahvil edileceğini zaman gösterecek.

CHP’nin önümüzdeki döneminin, Kılıçdaroğlu ismiyle anılacak dördüncü bir tecrübeye mi yol açacağı, yoksa ‘Baykal sonrası dönem’ olarak mı anılacağı, henüz belli değil. Ancak, bu noktada, CHP’nin yeni yönetiminin bu liderlik değişiminin neden gerçekleştiğine, değişikliğin neden bu kadar yüksek bir heyecan oluşturduğuna ve bu heyecanı yedeğine alan bir siyasi iradenin siyasal yaşamı olumlu yönde değiştirebilme potansiyeline dair teşhisinin belirleyici olacağı açıktır. Başka bir deyişle, CHP yönetimi, liderlik değişiminin CHP’nin kendisine atfedilen yeni siyasal rolleri daha iyi gerçekleştirebilmesi için büyük bir imkân sunduğunu idrak ettiği ölçüde bu dönem, CHP tarihinde dördüncü bir siyasal tecrübeye yol açabilir.

Elinizdeki çalışma, öncelikle, kuruluşundan bugüne CHP’nin, hangi dönemde ne tür önceliklerle siyaset yürüttüğüne bakarak, Baykal dönemi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çalışmada, ayrıca CHP’deki değişimi zorunlu kılan siyasal koşullara, CHP’den ne beklendiğine ve Kılıçdaroğlu liderliğindeki yeni CHP’nin bunu gerçekleştirmek için sahip olduğu imkân ve zorluklara değinilecektir.

***

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’la ilgili internet sitelerine düşen görüntüler, CHP’nin ve siyasetin gündemini bir anda değiştirdi. Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığından istifa etti; CHP’nin yetkili organlarının desteğini arkasına alan Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık için adaylığını ilan etti ve 33. Olağan Kurultayda CHP’nin yeni Genel Başkanı olarak seçildi.

Görüntülerin ortaya çıkmasından itibaren, Baykal’ın istifa etmesi ve Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olması yönünde parti içinde ve dışında yürütülen etkili kampanya, CHP’nin süregelen siyasetinden farklı kesimlerin farklı sebeplerden dolayı duyduğu rahatsızlığı ve yeni siyaset imkânlarına dair beklentiyi gözler önüne serdi. CHP’deki liderlik değişimi, komplonun vahametini ve yol açacağı muhtemel oy kayıplarını geride bırakarak, CHP’yi iktidar senaryolarının göbeğine yerleştirecek büyük umutları harekete geçirdi. Bu beklentilerin ne kadar kalıcı ve gerçekçi olduğunu, mevcut dinamizmin seçimlere ne ölç

Etiketler: