CHP’de Kurultay Sonrası Ne Olur?

SETA Siyaset Araştırmacısı Nebi Miş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapacağı Olağanüstü Kurultay neticesinde Kılıçdaroğlu'nun başkanlığa devamının, eski ulusalcı kanadın tasfiyesiyle sonuçlanıp, yerlerinin sağ kesimden önemli aktörlerle doldurulabileceği değerlendirmesinde bulundu.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Yarından Önce programında Cumhuriyet Halk Partisi’nin 5-6 Eylül’de yapacağı Olağanüstü Kurultay’ı değerlendiren SETA Siyaset Araştırmacısı Nebi Miş, “Kurultay neticesinde Kılıçdaroğlu’nun devam etmesi durumunda belki eski ulusalcı kanat biraz daha tasfiyeye uğrayacak. Ve bunların yerine sağ kesimden önemli aktörler, belki de Cumhuriyet Halk Partisi’ne transfer edilecek. Tam da burada ikinci bir konuyu konuşmamız gerekiyor. O zaman CHP’nin aktör temelli siyaset arayışından biraz daha siyaset temelli ve siyasal proje temelli siyasete geçmesi gerekiyor.” tespitinde bulundu.

Değerlendirmesinde, CHP içerisindeki ulusalcıların CHP’yi eski kodlarına döndürmekle ilgili çeşitli söylemleri olduğunu aktaran Miş, eski kodlara dönüldüğü zaman CHP’nin Türkiye’de yekûn bir karşılığı olamayacağına dikkat çekti.

Etiketler: