Bir Propaganda Makinesi Olarak Sosyal Medya Kullanımı

Fahrettin Altun: “Sosyal medyayı, siyasal mühendislik çabası olarak kullanan bir kesim var. Bu kesim örgütlü bir şekilde sanal medyayı kullanmaktadır. Var olan gerçeklikten başka bir sanal gerçeklik inşa etmektedir.”

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Alemin Sosyali programına konuk olan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, sosyal medya kullanımı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Sosyal medyayı, siyasal mühendislik çabası olarak kullanan bir kesim var. Bu kesim örgütlü bir şekilde sanal medyayı kullanmaktadır. Var olan gerçeklikten başka bir sanal gerçeklik inşa etmektedir.” tespitinde bulunan Altun, “sosyal medya üzerinde örgütlü davranan, sosyal medyayı direniş odağı olarak gören” bir grup bulunduğunu ve “gerilla iletişim mantığıyla” sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığını belirtti.

Altun konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu aktif kitle 40 milyonun içerisinde son derece sınırlı fakat sosyal medya üzerinden son derece etkin. Bu bir propaganda makinası ve bu propaganda makinası içerisinde kendisine yer bulan bir kesim var. Ve baktığımızda PKK’nın bu alanda çok büyük bir yatırım yaptığını gördük. Bir terör örgütünün sosyal medya stratejisine çok ciddi bir yatırım yaptığını gördük… Sosyal medya üzerinden örgütlü manipülasyon taktiği artık eskisi kadar kolay değil. 2007’den itibaren biz aslında Türkiye’de sosyal medyayla Facebook ve daha sonra Twitter’la tanışmaya başladık. Ve daha sonra bu alanların siyasal bir platform haline büründüğünü görmeye başladık. Fakat daha sonra bu özgür alanın, kamusal alanın farklı bir şekle büründüğünü görmeye başladık. Aslında herkesin kendi gettosunda hapsolduğu farklı bir platforma dönüşmeye başladı. Yani artık herkes kendi gibi olanlarla, kendi gibi düşünen ile konuşmaya başladı ve aslında birbirine propaganda yapmaya başladı. Artık bu alan, ‘iletişim alanından’ ziyade bir ‘iletim alanı’ haline dönmeye başladı. Herkes kendi gibi düşünen ve kendi gibi uygulayana propaganda yapmaya başladı. Peki, farklı düşündüklerine ne söyledi? Farklı düşündüklerine de küfür etti. Hakaret etti.  Bir anlamda sindirmeye başladı.”

 

Etiketler: