24 Haziran 2020 | Eski ABD Başkanı Obama, Demokratlar'ın tek Başkan adayı Biden'ın 2020 başkanlık kampanyası için 175 binin üzerinde bireysel bağışçıdan 7,6 milyon dolar bağış toplanmasına yardım etti. (AA)

Biden Kabinesi

Biden kabinesi şekillenmeye başladı. Ortada çok şaşırtıcı bir durum yok. Obama dönemlerinin devamı olacak ifadesi kendini doğruluyor. Atanan önemli isimlerin birçoğu Obama döneminde daha alt seviyelerde görev almış kimseler. Dolayısıyla Obama dönemi zihniyetinin büyük oranda hakim olacağını söyleyebiliriz.

Biden kabinesi şekillenmeye başladı. Ortada çok şaşırtıcı bir durum yok. Obama dönemlerinin devamı olacak ifadesi kendini doğruluyor. Atanan önemli isimlerin birçoğu Obama döneminde daha alt seviyelerde görev almış kimseler. Dolayısıyla Obama dönemi zihniyetinin büyük oranda hakim olacağını söyleyebiliriz.

Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilen Anthony Blinken zaten Obama döneminde dışişleri bakan yardımcılığı görevini yürütmüştü. Türkiye’ye yabancı bir isim değil. Kişisel olarak Ortadoğu’ya yoğun bir ilgisi var. 15 Temmuz darbe girişimi ardından Biden gibi Blinken de Ankara’yı ziyaret etmişti.
O zaman da Biden’ın yaptığına benzer açıklamalar yapmıştı. “Türkiye’de yaşananları biz pek anlamamışız” gibi çok da inandırıcı olmayan ifadelerle özür dilemişliği vardır.

Blinken bütün bu kişisel özelliklerinin dışında dayandığı zihniyet açısından da bilmediğimiz türde biri değil. Liberal uluslararasıcılığın temsilcilerinden. Amerikan çıkarlarını savunmak için Amerikan merkezli uluslararası kurumları desteklemek ve müttefikler arasında diplomatik görüşmelerle ortak bir tutum belirlemek şeklinde ifade edilebilir. Özü itibariyle Amerikan nüfuzunun yaygınlaştırılmasının düşük maliyetli bir formudur. Amerika hem elini ateşe sokmayacak hem de müttefikleri Amerika’nın beklentilerine uygun hareket edecek. Hatta zaman zaman Amerika’nın işlerini de görecek. Zaten Obama döneminde Türkiye’yi zorlamak istedikleri de buydu. DEAŞ’la Türkiye’nin tek başına ve Amerikan çıkarları uğruna savaşmasını istediler. Türkiye kabul etmeyince PYD’yi sahneye sürdüler. Bu bakımdan aslında Blinken ve benzerlerinin müttefiklerine çok da sadakati yoktur. Obama döneminde bunu sık sık konuşmuştuk. Amerika’nın müttefiklerini araçsallaştırma çabası Trump döneminin yöntemi değildi. O daha çok ceza kesme eğilimindeydi. Şimdi Biden döneminde iyi niyet beyanlarına rağmen ABD’nin müttefiklerine somut güvence vereceğini düşünemeyiz.

Şimdilik var olan iyimserlik havası ilk krizde yerini yeni tartışmalara bırakabilir. Amerika müttefiklerinden Çin ile bozuşmasını bekleyecek ama karşılığında ne verecek? Bu ve benzeri sorulara verilmiş bir cevap yok. Dolayısıyla yeni Amerikan yönetiminden büyük beklentilere girenlere ufak bir uyarı yapmak lazım. Neoliberal küreselleşmenin yeniden doğuşu çok kolay değil.

[Sabah, 26 Kasım 2020]

Biden’ın ABD Dışişleri Bakanlığına getireceği Antony Blinken kimdir?

ABD’nin küresel imajını düzeltmesi beklenen 58 yaşındaki Blinken, Obama döneminde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde önemli görevlerde bulundu. 

Uzun yıllar Biden ile çalışan ve dış politikada 30 yıllık tecbüresi olan Blinken, Obama döneminde 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Yönetimin DEAŞ’a karşı mücadele, Asya ile ilişkileri yeniden dengeleme ve küresel mülteci krizi gibi konularda yürüttüğü diplomaside başı çeken Blinken, eski başkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını görevinde de bulundu.

Obama’nın ilk döneminde Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinde de 2002-2008 yılları arasında Biden ile birlikte çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları arasında eski başkan Bill Clinton’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de yer aldı.

Biden ve Başkan Yardımcılığına seçilen Kamala Harris’e seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığı yapan Blinken, öncesinde ise Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement düşünce kuruluşunun direktörlüğünü yaptı.

Kamu görevlerinde bulunmadan önce The New Republic dergisinde muhabirlik yapan ve dış siyaset üzerine yazılar yazan Blinken, “Ally Versus Ally: America, Europe, and the Siberian Pipeline Crisis” kitabının yazarı.

Lise eğitimini Paris’te alan Blinken, Harvard ve Columbia Üniversitelerinde hukuk okudu. (Kaynak: AA)


Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine seçtiği Jake Sullivan kimdir?

Joe Biden’a oldukça yakın olan ve şu an üst düzey danışmanlarından biri olan 43 yaşındaki Jake Sullivan, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirilecek.

Biden’ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde de ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Sullivan, Hillary Clinton ABD Dışişleri Bakanı görevindeyken, siyaset planlama biriminin başına getirilmişti.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Siyaset Planlama departmanının direktörü olan Sullivan, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de çalıştı.

Clinton’ın özel kalem müdürü yardımcılığını yapan Sullivan, İran nükleer görüşmelerinde de baş müzakereci olarak görev yaptı.

Gazze’de 2012’de varılan ateşkes görüşmlerinde de önemli rol oynayan Sullivan, hem Beyaz Saray hem Dışişleri Bakanlığı’nda Asya-Pasifik ile ilişkilerin belirlenmesinde rol aldı.

Carnegie Endowment for International Peace düşünce kuruşunda da çalışan Sullivan, Yale Hukuk Fakütlesi’nde ders verdi.

Sullivan, ayrıca 2016’da Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’a üst düzey danışmanlık yaptı. (Kaynak: AA)

Etiketler: