SETA > Video |

AYM Siyasi Gerilimin Mezesi Olmamalı

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Anayasa Mahkemesi'ni, son kararları ile ilgili olarak, kendisini siyasi gerilimin mezesi haline getirebilecek yanlışlıklardan sakınması konusunda hassasiyet göstermeye davet etti.

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, TRT1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) son kararları ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Ete, son kararlarıyla birlikte AYM’nin siyasi bir aktivizm ile hareket ettiğine dikkat çekerek, AYM’nin kendisini siyasi gerilimin mezesi haline getirebilecek yanlışlıklardan sakınması gerektiğini ve hukukçu olarak işini yapmayı düşünüyorsa, kalitesine önem vermesi gerektiğini belirtti.

Konuşmasında, “Anayasa Mahkemesi, paralel yapı ile ilgili siyasetle uyumlu bir tehlike algısına sahip olsaydı, son aldığı kararları bu hızla vermezdi.” değerlendirmesinde bulunan Ete, “Paralel yapı nedir ve bununla hangi ölçülerde mücadele edilir?” konusundaki anlaşmazlığın alınan kararlara etki ettiğine dikkat çekti.

Ete, erkler arası ilişkilerle ilgili tartışmanın da hiçbir zaman bitmediğini, bunun yalnızca Türkiye’ye özgü değil, dünyanın her yerinde olan bir tartışma olduğunu vurgulayarak, “Şu anda biz, bu yargı bünyesine ‘paralel yapı’ olarak kodlanan bir yapının sızmış olabileceğinden ötürü bir komplikasyon yaşıyoruz.” dedi.