Avrupa’da Yükselen AB Karşıtlığı

SETA İstanbul Dış Politika Araştırmacısı Kemal İnat, Avrupa'da aşırı sağ partilerin Almanya da dâhil olmak üzere yükselişini değerlendirdi.

TRT HABER ekranlarında yayınlanan Ayrıntı programında, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri hakkında değerlendirmede bulunan SETA İstanbul Dış Politika Araştırmacısı Kemal İnat, “Fransa’da Ulusal Cephe’nin bu kadar çok oy alması sadece AP açısından değil, Fransa’nın bütün siyaseti açısından da çok ciddi sorunlar doğuracak bir mesele olarak karşımızda duruyor.” dedi.

AB’nin, en azından 70 yıldır Avrupa’yı savaşın dışında tuttuğu için başarılı bir proje olduğunu belirten İnat, Avrupa’da AB karşıtı aşırı sağ patilerin yükselişinin sebeplerinden birinin Almanya’nın İngiltere, Fransa gibi ülkelerde öne çıkması olduğunu söyledi.

İnat konuşmasının devamında, “AB’nin sağlıklı düşünen liderleri çok ciddi bir problemle karşı karşıya olduklarının farkında olarak hareket etmezlerse, AB’nin sonuna doğru yaklaşırsak, hem Avrupa’nın hem Dünya’nın başına çok ciddi problemler gelebilir.” dedi.

Etiketler: