SETA > 5 Soru |
Avrupa'da Müslümanın Adı Yok

Avrupa'da Müslümanın Adı Yok

Son terör eylemini gerçekleştiren kişi asosyal ve eğitimsiz bir 'dazlak' da değil. Çok iyi Almanca ve İngilizce bilen 43 yaşında iyi eğitimli bir iktisatçı..

Almanya'nın Hanau şehrinde Alman bir terörist tarafından iki nargile kafeye "Müslüman düşmanı" terör saldırısı gerçekleştirildi. Resmi açıklamalara göre saldırıda ölenlerin beşi Türk vatandaşı. Bu saldırılardan daha bir hafta önce Almanya'da camilere bombalı saldırı planları yapan bir örgüt ele geçirilmişti. Saldırıdan bir gün sonra ise bu kez Londra'da bir Müslüman camide bıçaklandı. Bu terör olayları Avrupa'daki İslam ve Türk düşmanlığının terör boyutuna ulaştığını göstermesi açısından önemli. Üstelik son terör eylemini gerçekleştiren kişi asosyal ve eğitimsiz bir "dazlak" da değil. Çok iyi Almanca ve İngilizce bilen 43 yaşında iyi eğitimli bir iktisatçı. Peki bu gelişmeleri nasıl yorumlamalı?

Avrupa'da yerleşik hakim düzene ve bu düzenin aktörlerine karşı her kesimden yükselen ciddi bir öfke var. Avrupa orta sınıfı can çekişiyor. Bu öfkeyi Müslümanlara kanalize eden aşırı sağ akım, bunu oya tahvil ediyor. Yerleşik düzenin aktörleri merkez siyaset de bu durumdan rahatsız görünmüyor. Sağ/sol merkez siyaset "ırkçlığı" aşırı sağcı ırkçı partilere fatura ederken oyları alabilmek için aşırıcıların Müslüman karşıtı söylemlerini sadece ödünç alıyor. Almanya'da ırkçılık cini yeniden Müslüman karşıtı bir ruhla şişeden çıktı ve kimse nasıl geri sokulacağını bilmiyor.

Türklerin adı yok

Diğer yandan Alman medyası ve siyasetinin saldırı herhangi bir yabancı gruba yapılmış gibi öldürülen Kürtlerin ve Türklerin adını anmaması dikkat çekici. Öldürülen Kürt/Türk vatandaşlarımız haberlerde "göçmen kökenliler" olarak geçiştiriliyor. Avrupa'da Müslüman karşıtı bir ırkçılık ve terör hareketi olduğu gerçeği adeta gözlerden kaçırılmak isteniyor. Bu terör saldırısından sonra herkes aşırı sağcı terörden bahsetmeye başladı. Ancak henüz hiç kimse Müslüman düşmanı ırkçılık veya Müslüman düşmanı terör demeye cesaret edemiyor. İslam düşmanı söylem sağdan sola kadar tüm kesimleri ele geçirmiş durumda. Halbuki saldırıyı yapan Alman-nazi terörist arkasında bıraktığı manifestoda bazı halkların az gelişmiş olduklarını ve yok edilmeleri gerektiğini söylüyor. Fail, Afrikalı ve Türkleri özellikle anarken Suriye, Fas ve Pakistan gibi halkı çoğunlukla Müslüman olan ülkeleri de hedef gösteriyor. Teröriste göre beyaz ırk diğer ırklardan üstün. Ne ilginçtir ki bu saldırıyı kınayan Alman Sosyal ve Hristiyan Demokratlar da benzer demeçlerde bulunuyor.

Hanau cinayetleri yeni NSU olur mu?

Almanya'da Müslüman karşıtı terörü AfD'ye fatura eden merkez siyaset, tek yönlü kültürel uyum ve asimilasyon siyasetini değiştirmedikçe inandırıcı olmayacak. Merkez siyaset günah keçisi olarak AfD'yi işaret ediyor ancak 8 Türkün öldürüldüğü NSU cinayetlerinin işlendiği dönemde AfD henüz kurulmamıştı bile. Şahitlerin birer birer öldüğü, konuyu aydınlatan istihbarat belgesine 120 yıl erişim yasağı konulduğu ve sadece üç kişinin ceza aldığı NSU davasında kamu vicdanını rahatlatan bir sonuç elde edilemedi. Bu da kurumsal ırkçılığın boyutlarını ortaya koyuyor. Alman devleti içindeki Müslüman ve Türk düşmanı grupları tasfiye etmedikçe ırkçılıkla mücadelede başarılı olunamayacağı anlaşılıyor. Alman devleti ise yeni bir sınavla karşı karşıya. Alman makamlarının Hanau'daki terör saldırısına yönelik soruşturmadaki tavırları bu cinayetlerin yeni bir NSU olup olmayacağını belirleyecek.

Eskiden Avrupa'da kurumsal yapı iyi Türk-kötü Türk; iyi Müslüman-kötü Müslüman ayrımına gidiyordu. Ancak Hanau'daki saldırı gösterdi ki yeni akım Müslüman düşmanı terör "Türk", Kürt", "Alevi Sünni", "başörtülü başörtüsüz" "Erdoğan karşıtı-Erdoğancı" ayırt etmiyor. Avrupa'daki Türk kesimler bu gerçeği göz önünde bulundurarak artık birlik olmalı.

[Sabah, 22 Şubat 2020]


 

5 Soru: Almanya Hanau’daki Irkçı Terör Saldırısı

5 Soru: Almanya Hanau’daki Irkçı Terör Saldırısı

 

.