SETA > Haber |
Arap Gazeteciler SETA'yı Ziyaret Etti

Arap Gazeteciler SETA'yı Ziyaret Etti

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Anadolu Ajansı organizasyonunda Türkiye'ye gelen Arap gazeteciler heyeti, SETA'yı ziyaret etti.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Anadolu Ajansı (AA) organizasyonunda Türkiye'ye gelen Arap gazeteciler heyeti, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nı (SETA) ziyaret etti.

AA Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı ve Kahire Bölge Müdürü Tevfik Ganem'in de yer aldığı heyet, SETA Başkanı Taha Özhan ve Dış Politika Direktörü Talip Küçükcan ile SETA Genel Merkezi'nde görüştü.

Küçükcan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Arap dünyasını uzun yıllar ihmal ettiğini ancak son dönemde Türkiye'nin aktif dış politikasıyla mesafelerin kısaldığını ifade etti.

SETA olarak yakında Kahire'de ofis açacaklarını duyuran Küçükcan, "Türkiye ve Arap dünyası arasındaki mesafeler son dönemde ortadan kalkıyor. Hem devlet hem toplum ve hem de iş dünyası olarak çok yakın ilişkilerimiz var. Buna örnek olarak ticari ilişkilerimiz ciddi önemde artmıştır" dedi.

SETA Başkanı Özhan da Türk-Arap ilişkilerindeki 80 yıllık hafızanın tazelendiğini belirterek, "Arap dünyasından elini çekmiş bir Türkiye'den, Arap dünyasının bütün sorunlarıyla ilgilenen bir Türkiye'ye dönüştük" diye konuştu.

[AA, 7 Mayıs 2013]