Arap Baharı’nda Siyasi Kriz: “Tunus”

SETA Dış Politika Direktörü Talip Küçükcan, NTV canlı yayınında Tunus'ta son günlerde yaşanan siyasi çalkantıları değerlendirdi.

SETA Dış Politika Direktörü Talip Küçükcan, Tunus’ta muhalefette bulunan sol eğilimli Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd’in öldürülmesi sonrası ülkede yaşanan siyasi karışıklıkları NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Belıyd’in suikasta kurban gitmesiyle birlikte ülkede yaşanan olaylar nedeniyle Tunus’un çok kritik bir eşikten geçtiğini ifade eden Küçükcan, Arap Baharı’nın başladığı ülkede devrimden bu yana geçen iki yıllık sürede göreceli olarak siyasi istikrarın sağladığını fakat bu siyasi cinayetle ülkedeki siyasi istikrarın hedef alındığını belirtti.

Belıyd’in öldürülmesinin siyasi istikrar açısından iki çok önemli yönü olduğuna değinen Küçükcan, cinayetle birlikte başlayan olayların hükümetin dağılmasına kadar gittiğini ve bu dağılmayla birlikte, ülkede tek partili yönetimlerin yerini koalisyonlar döneminin alabileceği, zayıf hükümetlerin olabileceği, bir yılda, iki yılda bir seçimlerin olabileceği bir dönemin başlayabileceğini kaydetti.

Ülkede hali hazırda böyle bir riskin söz konusu olduğunu ifade eden Küçükcan, bu durumun ülkeye ekonomik sıkıntılar yaşatabileceğini, siyasi istikrarı olmayan ve güvenli bir liman olarak görülmeyen ülkenin yabancı yatırımcıları çekmekte zorlanacağını ifade etti. Ülkede siyasi çalkantıların son bulmaması durumunda turizmden ciddi gelir elde eden ülkenin turist çekmekte de zorlanacağını, dolayasıyla gelirlerinin düşeceğini değerlendirdi.

Küçükcan, “Arap kışının başlangıcı mı?” sorusuna ise “Böyle bir şey söylemek için erken. Şimdiye kadar bakıldığında kışı andıracak bir durum yoktu. Ama bu siyasi cinayetlerin devamı gelirse, çözülemezse, bir faili meçhul cinayetler zinciri orada da başlarsa, Arap baharı için karamsar günlerin başladığını söylemek mümkün.” sözleriyle karşılık verdi.

Etiketler: