Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de Yeni Girişimleri ve Muhtemel Sonuçları

Bu analizde Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de gerçekleştirmeyi planladığı yeni girişimler ve bu girişimlerin olası sonuçları ele alınmaktadır.

Ege Denizi’nin deniz alanları, hava sahaları ve adaları üzerinde Türkiye ve Yunanistan arasındaki uyuşmazlıklar uzun zamandır sürmektedir. Bu sorunların ağır gerilimler ve fiili çatışmalar oluşturmaması için söz konusu deniz alanlarında karşılıklı faaliyetler durdurularak sorunlar bir nevi dondurulmuştur. Ancak son yıllarda bu ajandaya Doğu Akdeniz’de karşılıklı kıta sahanlığı sınırlandırılması meselesi eklenmiş, iki taraf fiili olmasa da resmi söylem düzeyinde yoğun gerilimler yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Yunanistan’ın yakın zamanda Girit Adası’nın Doğu Akdeniz tarafındaki deniz alanlarında hem kara sularını 12 mile çıkarma hem de kıta sahanlığı alanlarında doğal kaynak arama faaliyetleri gerçekleştirme niyetinde olduğu açıklanmıştır. Hatta Girit Adası’nın güneybatı kesiminde doğal kaynak arama faaliyetleri fiilen başlatılmıştır. Bütün bunların Türkiye’nin mevcut ve muhtemel haklarına dokunması ya da zarar vermesi durumunda iki ülke arasında yeni ve daha ağır bir gerilim sürecinin başlayabileceği öngörülebilir.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: