Analiz: Irak’taki Güvenlik Sorunları | Terör Örgütleri ile Milis Güçlerinin Gölgesinde Askeri Yeniden Yapılanma

Analizde Irak’taki güvenlik kurumlarının hem karşılaştığı sorunların niteliği tanımlanmakta hem de yapısal ve operasyonel sorunlar ele alınmaktadır.

2003’ten itibaren Irak’ta güvenlik sektörü ülkenin maruz kaldığı büyük krizlerle bağlantılı olarak stratejik ve taktiksel düzeyde çeşitli meydan okumalarla karşı karşıya gelmiştir. Gerek Irak iç siyasetinde gerekse bölgesel anlamda yaşanan önemli gelişmeler devlet otoritesini tehdit ederken bu durum ülkenin ulusal güvenliğine yönelik genel stratejisinin gözden geçirilmesi ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bu analiz terör örgütlerinin tehditleri ve milis güçlerin resmi güvenlik teşkilatları aleyhinde artan nüfuzu karşısında Irak’taki siyasi iktidarın güvenliğin yeniden inşasıyla birlikte devletin saygınlığını ve otoritesini kazanmaya ve silahlı gücü tekeline almaya çalıştığı kritik bir döneme denk gelmiştir.

Analizde Irak’taki güvenlik kurumlarının karşılaştığı sorunların niteliği de tanımlanmaktadır. Bilhassa 2011’de ABD’nin Irak’tan çekilmesi ve 2014’te DEAŞ terör örgütünün ülkenin birçok bölgesini kontrolü altına almaya başlamasıyla Irak silahlı kuvvetlerinin gelişimini olumsuz etkileyen güvenlik olaylarının zamansal akışı incelenmektedir. Ayrıca güvenlik kurumlarının fonksiyonlarını etkili bir şekilde icra etmesini sınırlayan yapısal sorunların yanı sıra ilgili yapıların görevlerini yerine getirmesine ilişkin işlevsel sorunlar da ele alınmaktadır. Haşdi Şabi’nin Irak silahlı kuvvetlerine entegrasyonu konusunda karşılaşılan sorunlara değinilmekte, Federal Hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki güvenlik ilişkisinde yaşanan sorunlar da irdelenmektedir.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: