Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin partinin il binası önünde sürdürdüğü oturma eylemine, çocukları terör örgütü PKK'nın İran kanadı PJAK'a katılan 5 aile daha dahil oldu.

Analiz: Evlat Nöbetleri ve PKK’nın Devşirme Faaliyetleri

Bu analizde terör örgütlerinin neden çocuklar ve gençleri potansiyel militanlar olarak hedeflediği, devşirme sürecinin nasıl işlediği ve PKK’nın militan devşirme sürecinde HDP’nin oynadığı rol incelenmektedir.

PKK yıllardır çocuklar ve gençleri farklı yöntemler kullanmak suretiyle bünyesine katmakta, onları zaman içerisinde örgütün militanlarına dönüştürerek pek çok farklı şekilde istismar etmektedir. Bu analizde terör örgütlerinin neden çocuklar ve gençleri potansiyel militanlar olarak hedeflediği ve devşirme sürecinin nasıl işlediği incelenmektedir. Kandırma başta olmak üzere kaçırma ve zorla alıkoyma gibi devşirme yöntemlerinde PKK’nın silahsız ve  sözde sivil uzantıları aktif bir rol oynamaktadır. Halk teveccühünün yüksek olmadığı ve örgüte verilen desteğin giderek azaldığı bir dönemden geçilirken PKK’nın bu açmazdan kurtulabilmek adına çocuklar ve gençleri devşirmeye daha fazla odaklandığı anlaşılmaktadır. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde eylem yapan ailelerin beyanlarına bakıldığında PKK’nın en çok kaçırma ve HDP aracılığıyla ideolojik endoktrinasyon ve kandırma yöntemleriyle çocuklar ve gençleri devşirdiği görülmektedir.

Etiketler: