Analiz: Blockchain Teknolojisi Ve Bitcoin

Bu analiz Bitcoin ve diğer kripto paraların çıkışı, mevcut durumu, olumlu ve olumsuz yön leri, gelecek potansiyeli ve küresel ekonomiye olası etkilerini irdelemektedir.

Kripto paralar için geçtiğimiz sene önemli gelişmeler yaşandı. Bu para birimleri arasında Bitcoin piyasa büyüklüğü, kullanıcı sayısı, bazı firma ve şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmesi yönüyle ön plana çıktı. Çıktığı 2009 yılından bu yana gerek işlem hacmi gerekse market kapitülasyonu açısından değerine değer katan Bitcoin son yılların fenomen olgusu haline geldi. 2017’de yirmi kattan fazla değer artışı kaydeden Bitcoin sene sonuna doğru 20 bin dolar seviyelerine kadar yaklaştı. Bitcoin’i farklı kılan şey –aynı zamanda Bitcoin’in en büyük özelliği– arkasında herhangi bir devlet ya da merkez bankası gibi üçüncü bir tarafa/otoriteye ihtiyaç duymadan doğrudan doğruya alıcı ile satıcı arasında dijital alanda el değiştirmesidir.

Son yıllarda Bitcoin ve altcoinlere ilgi bireysel ve kurumsal yönden artış trendine girerken bazı kripto para birimleri yasal bir varlık şeklinde kabul edildi ve büyük borsalarda vadeli işlem görmeye başladı. Bu açıdan Bitcoin rüzgarı ile oluşan iyimser hava kripto para birimlerinin hem yatırım hem de para transferi işlemlerinde kullanılmaya başlamasıyla gündemde kendine geniş bir yer buldu.

Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde kağıt para kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır, harcamalar büyük oranda dijital paralarla gerçekleştirilmektedir. Henüz sürecin çok başında olsak da Bitcoin gibi diğer kripto paraların artan etkisi ve onlara olan yüksek talep giderek alternatif bir para birimi işlevi görmelerini sağlamaktadır. Bu sürecin sonunda Bitcoin belki gelecekte varlığını sürdürmese bile kripto paralar ve blockchain (blok zinciri) teknolojisi yeni parasal düzende önemli rol oynayacaktır. Bu çalışmada global ölçekte fenomen olan Bitcoin ve diğer kripto paralar analiz edilirken paranın dijital serüveni, blockchain teknolojisi, Bitcoin üretimi (madencilik) ve çevresel boyutları incelenmektedir.

Etiketler: