Analiz: 24 Haziran Seçimlerinde MHP

Bu analizde 24 Haziran parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) siyasi konumu ele alınmaktadır.

Bu analizde 24 Haziran parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) siyasi konumu ele alınmaktadır. Seçimlere AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı çatısı altında giren MHP’nin 24 Haziran’a giden süreçte konumunun daha iyi anlaşılabilmesi için partinin kuruluşundan itibaren taşıdığı siyasi misyonun doğru anlaşılması elzemdir. Siyasi hayatı boyunca gerektiğinde devletin bekası için kendi gündeminden taviz vermekten çekinmeyen MHP bu anlayışının bir örneğini 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimi sonrasında da göstermiştir. Darbe girişiminin akabinde FETÖ ve PKK tehdidine karşı AK Parti ile birlikte “Yenikapı ruhu” misyonuyla hareket eden Devlet Bahçeli terör örgütlerinden gelen tehditler karşısında Türkiye’de hükümet sisteminin revize edilmesinin elzem olduğunu vurgulamıştır. Bu sebeple 16 Nisan 2017’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi referandumunda AK Parti ile birlikte değişikliğin gerçekleşmesi yönünde irade ortaya koymuştur.

Bunun akabinde seçim ittifakları sisteminin Meclisten geçmesi hususunda AK Parti ile birlikte hareket ederek yasanın onaylanmasını sağlamıştır. MHP’nin bu doğrultuda attığı son adım ise 2019’da gerçekleştirilecek seçimlerin 24 Haziran 2018’e alınmasında verdiği destektir. Dolayısıyla MHP’nin devletin bekasını önceleyen bu anlayışı Türkiye’de hükümet sistemi dönüşümünün önünü açmış ve yapısal sorunların çözümü için önemli bir referans olmuştur. Bu veriler ışığında analizde öncelikle MHP’nin geçmişten günümüze siyasal anlayışını özetleyen temel paradigmalara değinilecektir. Akabinde 24 Haziran seçimlerine giden sürecin anlaşılması için 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında MHP’nin siyasi söylemi ve politikaları analiz edilecektir. Son olarak ise MHP’nin 24 Haziran seçim sürecinde ortaya koyduğu temel söyleme odaklanılacaktır.

Etiketler: