Analiz: 2022 KKTC Erken Genel Seçimi | Partiler, Seçim Gündemi ve Senaryolar

Bu analiz 2022 KKTC erken genel seçimini analiz etmektedir. Analizin başında öncelikle KKTC’deki karmaşık seçim sistemi incelenmektedir.

En son 7 Ocak 2018’de gerçekleşen KKTC genel seçiminde hiçbir parti tek başına iktidarı kurabilecek yeterli oyu alamadığı için Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) önderliğinde bir koalisyon hükümeti kuruldu. Ancak dört partinin tesis ettiği bu hükümet kısa ömürlü oldu. Daha sonra Ulusal Birlik Partisi (UBP) önderliğinde üç farklı koalisyon hükümeti tesis edildi. UBP, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ve Demokrat Parti (DP) arasında kurulan koalisyon hükümetinin kendi içinde ihtilafa düşüp dağılması üzerine UBP ile DP arasında geçici bir hükümet kuruldu ve bu hükümet diğer partilerin desteğiyle ülkeyi 23 Ocak 2022’de erken genel seçime götürme kararı aldı. Bu yönüyle 23 Ocak’ta gerçekleşecek erken genel seçim ülkedeki siyasi istikrarsızlığa son vermesi bakımından önemli bir dönüm noktası olacaktır. Bunun yanı sıra seçim sonuçları oluşturacağı etkiler bakımından Kıbrıs meselesinin akıbetini ve Türkiye ile ilişkilerin seyrini de doğrudan etkileyecek potansiyele sahiptir.

Bu analiz 2022 KKTC erken genel seçimini analiz etmektedir. Analizin başında öncelikle KKTC’deki karmaşık seçim sistemi incelenmektedir. Müteakiben yüzde 5’lik seçim barajını aşması beklenen partiler tanıtılmakta ve bu partilerin seçime dair ajandaları mercek altına alınmaktadır. Analizin son kısmında ise olası seçim sonuçları ve seçim sonrasında gerçekleşmesi muhtemel hükümet senaryoları tartışılmaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: