SETA > Analiz |
Analiz 2021 İran Cumhurbaşkanı Seçimi Muhafazakar Dönüşümün Ayak Sesleri

Analiz: 2021 İran Cumhurbaşkanı Seçimi | Muhafazakar Dönüşümün Ayak Sesleri

Bu analizde İran’da cumhurbaşkanı seçim sürecinde yaşanan gelişmeler incelenmekte ve ülkenin yakın siyasi geleceğinde yaşanması muhtemel gelişmeler üzerine öngörüde bulunulmaktadır

Paylaş
Dosyayı İndir

İran’da gerçekleşen cumhurbaşkanı seçimi İranlılar tarafından olduğu kadar bölge ülkelerinin, ABD, Rusya ve Çin gibi süper güçlerin de yakından takip ettikleri bir gelişmedir. İran iç siyasetinde aktif olan tüm aktörler için yüksek önemi haiz bu olayın doğuracağı etkilerin de yine İran ile sınırlı olmayacağı bir gerçektir. Ayrıca İran siyasetindeki gelişmeler Türkiye’yi de oldukça yakından ilgilendirmektedir. Bu anlamda Reisi’nin cumhurbaşkanlığı döneminde iki ülke ilişkilerini nelerin beklediği de merak konusudur.

Bu analizde seçim süreci tüm boyutlarıyla incelenmekle birlikte seçim sonuçlarının tetikleyebileceği birkaç senaryo üzerinden İran’ın yakın gelecekte tecrübe edeceği gelişmeler de ele alınmaktadır. Adaylar, adaylık talepleri reddedilenler, halkın seçimlere yönelik yaklaşımı ve siyasal elitler düzeyindeki tartışmaların ele alındığı analizin İran siyasetini anlaşılır kılmak adına faydalı olacağı düşünülmektedir.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..