Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde yarışacak partisinin 14 büyükşehir ve 26 il belediye başkan adayını açıkladı. Buna göre, yerel seçimde AK Parti'den aday gösterilen isimler ve iller, açıklanan sıraya göre şöyle: 1- Adıyaman Belediye Başkan adayı Süleyman Kılınç 2- Amasya Belediye Başkan adayı Cafer Özdemir 3- Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel 4- Ardahan Belediye Başkan adayı Yunus Baydar 5- Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe 6- Bartın Belediye Başkan adayı Yusuf Ziya Aldatmaz 7- Batman Belediye Başkan adayı Murat Güneştekin 8- Bayburt Belediye Başkan adayı Fatih Yumak 9- Bitlis Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay 10 - Bolu Belediye Başkan adayı Fatih Metin 11- Burdur Belediye Başkan adayı Deniz Kurt 12- Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş 13- Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Zolan 14- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cumali Atila 15- Düzce Belediye Başkan adayı Faruk Özlü 16- Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerefoğulları 17- Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen 18- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin 19- Giresun Belediye Başkan adayı Aytekin Şenlikoğlu 20- Gümüşhane Belediye Başkan adayı Ercan Çimen 21- Hakkari Belediye Başkan adayı Cüneyt Epcim 22- Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayrettin Güngör 23- Karabük Belediye Başkan adayı Burhanettin Uysal 24- Kastamonu Belediye Başkan adayı Tahsin Babaş 25- Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç 26- Kırıkkale Belediye Başkan adayı Mehmet Saygılı 27- Kırklareli Belediye Başkan adayı Burak Süzülmüş 28- Kilis Belediye Başkan adayı Mehmet Abdi Bulut 29- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın 30- Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selahattin Gürkan 31- Nevşehir Belediye Başkan adayı Rasim Arı 32- Niğde Belediye Başkan adayı Emrah Özdemir 33- Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler 34- Rize Belediye Başkan adayı Rahmi Metin 35- Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir 36- Sinop Belediye Başkan adayı Ali Çöpçü 37- Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül 38- Şırnak Belediye Başkan adayı Mehmet Yarka 39- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan 40- Yalova Belediye Başkan adayı Yusuf Ziya Öztabak.

AK Parti’nin 40 Adayı

Eğer seçilen belediye başkanı, şehrin siyasi ekosistemi ile uyumlu çalışmaz ise, hem o şehirde belediyecilik hizmetleri aksıyor. Hem de siyasi ve bürokratik seçkinler arasında çatışma ve siyasi çekişmeler, hizipleşmeyi derinleştirdiği için kendi partisine de zarar verdiği gibi, şehrin yönetiminde de sorunlar çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin, il düzeyinde 40 belediye başkan adayını Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde açıkladı. 41 il ve ilçe belediyelerinin tamamının açıklanmasını sonraya bıraktı.

Aslında AK Parti’den önce CHP, bir büyükşehir, 11 il ve 240’tan fazla ilçede belediye başkan adayını açıklamıştı. Benzer şekilde MHP de 3 büyükşehir, 6 il ve 20’den fazla ilçede belediyede başkan adayını açıkladı.

Seçim stratejisinin yürütülmesinde, AK Parti ile diğer partiler arasında büyük bir mesafe var. Her seçim döneminde AK Parti kamuoyunun ilgisini kendi partisi üzerinde canlı tutuyor. Bu seçimde de görüldüğü üzere, diğer partiler de bazı adaylarını açıklamasına rağmen iletişim stratejisini iyi kurgulayamadılar. Adaylarını bir kampanyanın parçası olarak açıklayamadılar.

AK Parti ise iyi bir iletişim stratejisi ile geniş katılımlı ve heyecanlı bir sunumla, 40 adayını tanıttı. Sadece ismi açıklanan adaylar değil, aynı zamanda ilgili şehirlerin AK Partili milletvekilleri, mevcut belediye başkanları ve il yönetimi de sahneye çağırıldı.

AK Parti daha 3 büyük şehrin adayını açıklamadı. Ayrıca geride 41 il var. Diğer taraftan seçim manifestosu ve beyannamesine dikkate alırsak, AK Parti’nin yerel seçimlerle ilgili geniş katılımlı benzer programlar yapacağı anlaşılıyor.

Yani, daha önceki seçimlerde olduğu gibi, seçimlere kadar, seçmenin kendi partisine yönelik heyecanını ve kamuoyunun ilgisini sürekli canlı tutacak bir strateji izliyor. Diğer partiler gibi tek bir programla yetinmiyor.

Açıklanan 40 adayın profili farklı açılardan analize tabi tutulabilir. Bu seçimlerde, diğer değişkenlere ek olarak, partiler ve bloklar arasındaki ittifak kombinleri adayın profilini çok daha önemli hâle getiriyor.

Bütün partiler bunun farkında.

AK Parti’nin açıklanan 40 adayına ve ismi belli olmuş üç büyükşehirdeki aday tercihine bakıldığında, genelleştirilebilecek öne çıkan hususlar bulunmakta.

AK Parti’nin resmî olarak açıklanmayan İstanbul adayı, bakanlık, başbakanlık, AK Parti Genel Başkanlığı yapmış ve hâlen TBMM Başkanlığını yürüten Binali Yıldırım. Yine İzmir, Ordu, Bolu ve Samsun adayları eskiden bakanlık yapmış siyasetçiler. Yine eski bakan yardımcıları ve geçmişte milletvekilliği yapanlar da aday listesine girmiş bulunuyor.

Dolayısıyla listelerde, siyasi ağırlık, tanınırlık ve tecrübe öne çıkan unsurlardan biri. Bu aday profilleri, seçimin ne kadar önemli ve hayati olduğunun da bir işareti.

İkinci olarak, seçmenin değişim ve yenilenme beklediği kamuoyu araştırmalarında öne çıkan bir husustu. Bu bağlamda, 40 adayın içerisinde sadece 10 mevcut belediye başkanı yerini koruyor. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 dönemlik olanların tekrar aynı yerde aday gösterilmeyeceğini daha önceden açıklamıştı.

Üçüncü olarak, yerel teşkilatlardan gelenlerin, görev üstlenenlerin, partinin yükünü omuzlayanların çoğunlukla tercih edildiği de anlaşılıyor. İl ve ilçe başkanları arasından aday gösterilenler 12; ilçe belediye başkanlığından büyükşehir adaylığına geçenler 2 kişi.

Tercihin böyle yapılması, teşkilatların çalışma motivasyonu ve uyumunu olumlu yönde etkilemeye dönük olduğu aşikâr. Çünkü sonraki seçimlerde kendilerinin önüne, benzer imkânların çıkacağının farkında olarak çalışacaklardır.

31 Mart’ta, 1398 belediye başkanı, 25 bin civarında ise belediye meclis üyesi seçilecek. Yani bir şehre belediye başkanı göstermekle iş bitmiyor.

Seçim sürecinde ve ardından kazanması hâlinde, yerelde parti teşkilatı, meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları ile uyumlu çalışması da gerekiyor.

Eğer seçilen belediye başkanı, şehrin siyasi ekosistemi ile uyumlu çalışmaz ise, hem o şehirde belediyecilik hizmetleri aksıyor. Hem de siyasi ve bürokratik seçkinler arasında çatışma ve siyasi çekişmeler, hizipleşmeyi derinleştirdiği için kendi partisine de zarar verdiği gibi, şehrin yönetiminde de sorunlar çıkıyor.

Dolayısıyla, partiler belediye başkan adaylarını gösterirken yerelin çok yönlü dinamiklerini de dikkate almak zorundalar.

[Türkiye, 27 Kasım 2018]

Etiketler: