AK Parti Kürtlerin Birinci Partisi

SETA Ankara Genel Koordinatörü Taha Özhan, 30 Mart Yerel Seçimleri üzerinden yola çıkarak Kürt seçmen hakkında analiz yapmanın pek de doğru olmayacağını, ancak Kürtlerin birinci partisinin hâlâ AK Parti olduğunu belirtti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında SETA Ankara Genel Koordinatörü Taha Özhan, Kürt Meselesi açısından 30 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. 30 Mart Yerel Seçimleri üzerinden yola çıkarak Kürt seçmen hakkında analiz yapmanın pek de doğru olmayacağını belirten Özhan, Kürtlerin birinci partisinin hâlâ AK Parti olduğuna dikkat çekti.

Tüm Türkiye’de oy oranları kıyaslandığında AK Parti’nin BDP’den daha önde olduğunu belirten Özhan, BDP’nin doğrudan kazandığı yerlerde de AK Parti ortalamasının iyi olduğunu ve AK Parti’nin bölgede ikincil rekabet eden parti konumunda olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, muhalefet partilerinin bölgede yüzde bir oranında bile oy alamamasının asli bir sorun olduğuna da dikkat çeken Özhan, muhalefet partilerinin Şanlıurfa, Erzurum gibi büyük şehirlerde, hatta parti başkanlarının memleketleri olan şehirlerde neden oy oranlarının düşük olduğu üzerine düşünmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Etiketler: