Afrin’de Çember Daralıyor

Tüm Afrin'in sadece güneydoğu tarafında bir çıkış bırakıldı. Özellikle sivillerin tahliyesi için zaten böylesi bir çıkış yolu bırakılabileceği hep söyleniyordu..

Afrin operasyonunun hız kazandığı hepinizin dikkatini çekiyor olmalı. Hep söylediğimiz bir konu var. Operasyonlar zaman alabilir. Önemli olan en az zayiatla gerçekleştirmek. Operasyonda görev alan askerlerimizin sağ salim bu işi yapması çok önemli. Ağır kayıplar vermek istemeyiz. Fakat tabii ki bu işin doğasında var. Zaten bu göreve giden askerlerimiz de hepimize bunun bilincinde olduklarını gösterdi. Defalarca hem sözlü hem de yazılı olarak bu işin sonunda şehadet olduğunu bildiklerini gördük. Ama şükürler olsun operasyonlar şimdilik iyi gidiyor.
İlk günlerde yapılan giriş harekatları ilk aşamasını tamamladı. Afrin’in çevresi kuşatıldı. Şimdi çember daralacak. Tüm Afrin’in sadece güneydoğu tarafında bir çıkış bırakıldı. Özellikle sivillerin tahliyesi için zaten böylesi bir çıkış yolu bırakılabileceği hep söyleniyordu. Bu yolla direnci kırılan terör örgütü mensuplarının da çıkışı sağlanacak. Böylece bizim kayıplarımız da en aza inecek.
Mümkün olan en yüksek sayıda teröristi temizlemek istemek gayet doğal. Zira buradan çıkacak teröristler Membiç veya Fırat’ın doğusunda tekrar örgüte katılabilir. Ancak şimdilik odaklandığımız gereken nokta o değil. Şimdilik Afrin öncelik. Uzun mücadelenin bu safhasını başarıyla tamamlamak gerekiyor ki, bundan sonraki hedefler anlamlı hale gelsin.
Türkiye’nin dikkatini dağıtmadan bu temizliği yapması lazım. Zira Afrin bir test gibi. Bir tür önşart. Burası temizlenmeden diğerlerini hayal edemezsiniz. Bu sebeple teröristlerin tahliyesine müsaade etmek gerekir.
Zaten savaş ilerledikçe örgütün direnci de kırılıyor. İlk girişte belli bir süre ciddi çatışmalar yaşandı. Hakim tepeler ele geçirildi. Sonra bu hakim noktaların arasındaki bağlantılar kuruldu. Aralarda kalan bölgeler otomatik olarak düştü. Şimdi tepe noktalar bizim elimizde Operasyonun ikinci ve derin aşaması başlayacak. Bu aşama Afrin çevresine yerleşene kadar sürecek. Ancak aynı esnada iki farklı merkez de ele geçirilecek. Cinderesi ve Rajo Afrin şehir merkezinden önceki en önemli basamaklar. Zaten özel bu iş görevli birlikler bölgeye sevk edildi. JÖH ve PÖH koordine edildi.
Sahadan gelen sinyallere göre Cinderesi temizliği galiba Rajo’dan önce başlayacak. Ancak düşmanın aciz bırakılması için aynı esnada Rajo da başlatılabilir. Güçlerini bölmek zorunda kalan teröristler meskun mahal çatışmasında daha zor bir duruma sokulabilir. Gördüğüm kadarıyla bu iki merkezde de çıkış yolları açık bırakılacak. Bu merkezler hilal şeklinde bir kuşatmaya alınıyor.
Açık taraftan çıkışlar sağlanacak.
Bundan sonra operasyonda temponun artmasını bekleyebiliriz.
Meskun mahal denilen aşamanın iki örneğiyle karşı karşıyayız. Allah askerlerimizin yardımcısı olsun.

[Takvim, 27 Şubat 2018]

Etiketler: