SETA > Strateji Araştırmaları |
Afrin de Bizi Neler Bekliyor

Afrin’de Bizi Neler Bekliyor?

Afrin’in etrafı kuşatıldı. PKK’nın dış dünyayla kara bağlantısı kesildi. PKK bu bağlantıyı silah ve mühimmatla birlikte terörist takviyesi için kullanıyordu.

Afrin’in etrafı kuşatıldı. PKK’nın dış dünyayla kara bağlantısı kesildi. PKK bu bağlantıyı silah ve mühimmatla birlikte terörist takviyesi için kullanıyordu. Hem Suriye’nin kuzeyindeki PKK’lılar hem de rejim yanlısı ve İran destekli milisler Afrin’e destek için giriyorlardı. Gerçi bu takviyeler şimdiye kadar bir sonuç üretemedi; hatta ziyaret kontrol noktasından tehditler savunarak giren takviyelerden sonra aksine Zeytin Dalı Harekatı daha da hızlandı. Afrin’e giren milislerin geldikleri gibi geri döndükleri haberleri de geldi. Benzer şekilde PKK’nın üst düzey teröristlerinden bazılarının da henüz karayolu kapanmamışken Afrin’den kaçtıkları da duyuldu. Afrin şehir merkezini ele geçirme operasyonunun eli kulağında, peki bizi Afrin’de neler bekliyor?

Öncelikle diğer meskun mahallerde olduğu gibi Afrin şehir merkezinin de etrafının sarılması, hatta dış dünyayla bağlantısının koparılmasının hem askeri hem de insani yönleri var. İşin askeri kısmında PKK’nın direncinin kırılması, takviyelerin engellenmesiyle şehir çatışmalarının şiddetinin asgariye indirilmesi var. İnsani tarafında da ise çatışmaların asgariye indirilmesiyle fiziki zararın ve sivillerin zarar görmesinin engellenmesi var. Bu arada Afrin’in etrafındaki kuşatma sivilleri kapsamıyor. Yani sahadan da net bir şekilde görebildiğimiz gibi sivillerin şehri terk etmesi veya şehre girmesi için koridor açık. Sivillerin dış dünyayla bağlantıları devam ediyor. Sorun, PKK’nın sivilleri Afrin’e hapsetmek istemesi. Sivilleri kalkan olarak kullanmak adına şehirden çıkışlarına izin verilmediğini önce Türkiye söyledi, sonra BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri tekrarladı, son olarak ise Türkiye İHA görüntüleriyle PKK’nın bu insan hakları ihlalini teyit etti.

Zeytin Dalı’nın bu son aşamasında Türkiye’yi kademeli hendekler, evlerden evlere uzanan tüneller, şehrin her tarafına serpiştirilmiş el yapımı patlayıcılar ve mayınlar ve keskin nişancılar bekliyor. PKK Afrin’i kaybetmenin sadece Afrin’i kaybetmek olmadığını biliyor. Afrin’in ötesi PKK’yı Afrin’den daha çok korkutuyor. Şimdiye kadar yapamadıklarını Afrin şehir merkezinde yapmaya çalışarak yerle bir olan imajlarını kurtarmak istiyorlar. Afrin’de PKK’yı ise şehir çatışmalar konusunda uzman JÖH, PÖH, Özel Kuvvetler ve ÖSO unsurları bekliyor. Türkiye’nin acelesi yok. Temposunu kendisinin ayarladığı bir harekat yürütüyor. Bu sebepten şehir merkezi kademe kademe PKK’dan temizlenecek.

Yeni aşamanın başlamasıyla birlikte Türkiye’yi PKK’nın dezenformasyon faaliyetleri de yoğunlaşacak. Şimdiye kadar dezenformasyon çabaları birer birer çürütüldü. PKK’nın yalanlarına sadece inanmak isteyenler inandı. PKK sadece askeri olarak değil, enformasyon savaşında da köşeye sıkışmış durumda. Bu aşamada ise kurgu videolar ve çalıntı fotoğraflarla uluslararası kamuoyunu etkileme çabaları artacak. Batı’dan yine PKK sempatizanı sesler yükselecek, Türkiye ise kendi işine bakacak. Şimdiye kadar yaptığı gibi teknolojik imkanlarıyla bu dezenformasyonu çürütmeye devam edecek.

Bu yeni aşamada Allah sahadaki Mehmetçiklerimize güç, kuvvet versin; Allah’a emanetler.

[Akşam, 16 Mart 2018].