SETA > 5 Soru |
5 Soru Antifa-YPG İlişkisi

5 Soru: Antifa-YPG İlişkisi

Antifa nedir? Trump neden Antifa’yı terör örgütü ilan etmek istiyor? Antifa’nın YPG ile ilişkisi var mı? YPG dünyadaki radikal sol örgütleri nasıl etkilemektedir? Antifa militanları Türkiye’ye karşı savaştılar mı?

  1. Antifa nedir?
Antifa ismi, “anti faşist” ifadesinin kısaltılmış halidir. Hareket, 20. yüzyılın ilk yarısında (1920 ile 1940’lu yıllar çeşitli kaynaklarca ifade edilmektedir) Nazi Almanya’sında ortaya çıkmıştır. Merkezi veya hiyerarşik bir yapılanmaya sahip olmayan hareket, birçok ülkede kendisini “Antifa” olarak nitelendiren üyeleri ile faaliyet göstermektedir.

Antifa “faşizm”e karşı mücadele bağlamında devlet otoritesine güvenmeyerek ve devletin kolluk kuvvetlerini de düşman olarak tanımlayarak, her türlü eylemi meşrulaştırmaktadır. Faşizme karşı bireysel ve kitlesel şiddet eylemlerini teşvik etmektedir ve kitlesini şiddeti araçsallaştırması için eğitmektedir.

ABD’deki eylemlerin şiddet olaylarına evrilmesinin sorumlusu olarak gösterilen Antifa, 1980’li yıllarda ülkede görünür hale gelmiştir. Son yıllarda gerçekleşen gösterilerde, örgüt, sokak olaylarının şiddete ve yağmaya dönüşmesinin de temel aktörü olarak değerlendirilmiş, 2017 ve 2019’da Portland’daki ırkçı gruplarla çatışmaya varan gösterilerde yer almıştır. Hareket sadece ABD’de değil özellikle Sarı Yeleklilerin başını çektiği gösterilerde ve Almanya’daki G20 zirvesindeki olaylarda bulunmuştur.

  1. Trump neden Antifa’yı terör örgütü ilan etmek istiyor?
Minneapolis’teki yağma ve şiddet olayları ile alakalı ABD Başkanı Trump Twitter hesabı üzerinden faillerin yüzde 80’inin eyalet dışından geldiğini ve bilinçli olarak bu görüntülere yol açtıklarını vurgularken gösterilerin geldiği noktayla alakalı radikal sol ve Antifa’yı sorumlu tutmuştur. Trump “Antifa anarşistleri”ne karşı Minneapolis’te konuşlanan Ulusal Muhafızları tebrik ederken diğer eyaletlerde de aynı uygulamanın yapılabileceğini dile getirmiştir. ABD Başkanı Trump, Ağustos 2019 ve Mayıs 2020’de Antifa’nın terör örgütü olarak tanınması gerektiğini ifade etmiştir. Yine aynı günlerde Temsilciler Meclisi Üyesi Brian Fitzpatrick Adalet Bakanlığından Antifa’nın “yerel terör örgütü” olarak tanınması talebinde bulunmuştur.

Bu mesajın ardından ABD Adalet Bakanlığı, Antifa’yı terörizm ile suçlayan açıklamalarda bulunmuştur. Müteakiben Beyaz Saray da Adalet Bakanlığının Antifa’nın terör örgütü olarak sınıflandırılması yönünde çalışmalarına devam ettiğini açıklamıştır.

Trump destekçisi gazeteci Jack Posobiec, Antifa’nın Suriye’de YPG/PKK tarafından eğitildiğini dile getirirken, Adalet Bakanlığının açıklamasına dayanarak da Minneapolis’i bombalamaya çalıştığını ifade etmiştir. Bunun yanında Antifa’nın polise karşı silahlanmayı teşvik ettiği yönündeki haberler başta olmak üzere, ABD kamuoyunda Antifa’nın karıştığı tüm suç görüntülerini de Twitter hesabı üzerinden paylaşmayı sürdürmektedir. CNN ve Trump karşıtı medya ise Antifa’nın terör örgütü olarak tanımlanmasının anayasaya aykırı olduğu görüşünü paylaşmaktadır.

  1. Antifa’nın YPG ile ilişkisi var mı?
Son yıllarda Antifa’yı aktif olarak, askeri eğitim alırken ve savaşırken gördüğümüz ilk alan Suriye idi. YPG/YPJ International, YPG/PKK’nın Avrupa yapılanmaları ve sosyal medya üzerinden örgütlenen ve savaşın bir parçası haline getirilmek istenilen uluslararası sol örgütler, Suriye’de YPG/PKK aracılığıyla askeri eğitim, örgütlenme ve savaş sahasında bulunma fırsatı yakaladı. Bu yapıların başını çekenlerden biri şüphesiz Antifa idi.

Antifa, diğer “radikal sol” yapılanmalar gibi, yalnızca eğitim almakla kalmamış aktif olarak YPG/PKK’nın bir aparatı haline gelerek, YPG/YPJ International’ın bir parçası olmuş, Türkiye’ye karşı da savaşmıştır. Zeytin Dalı Harekatı süresince birçok ülkeden YPG International üyesi TSK tarafından etkisiz hale getirilmiştir.

Antifa hareketinin YPG/YPJ International içerisindeki ağırlığı bilinmese de hareketin etkin yapılanmalardan biri olduğu ifade edilebilir. Ancak nicelik olarak sembolik sayılardan öte olduğunu düşünmek güçtür. YPG/YPJ International, hala Suriye içerisinde faaliyet göstermektedir. Antifa’nın mevcut Suriye varlığına ilişkin ise herhangi bir veri bulunmamaktadır. YPG/YPJ International Twitter hesabı üzerinden Minneapolis’te George Floyd’un öldürülmesi ile başlayan eylemler için dayanışma açıklamasında bulunmuştur.

  1. YPG dünyadaki radikal sol örgütleri nasıl etkilemektedir?
YPG dünyadaki radikal sol örgütler için bir model oluşturmaktadır. YPG’nin Suriye’de kurduğu yönetim anlayışı ve DEAŞ ile mücadelede elde ettiği “başarılar” dünyadaki birçok radikal sol örgüt için örnek teşkil etmektedir. Bu bağlamda ABD’deki gösterilerde yer alan Siyahi komünist örgütünün paylaştığı “Rojava Komünleri: Toplumsal Benlik Yönetiminde Bir Model” başlıklı video ile YPG’nin Suriye’de kurmuş olduğu yerel milis güçlerini ABD’deki siyahiler için örnek göstermiştir. YPG’nin Suriye’de uyguladığı demokratik konfederalizm modeli dünyadaki radikal sol örgütler için sadece bir örnek ve rol model değil, aynı zamanda eğitim ve toplanma alanı olmuştur.

Dünyadaki birçok radikal sol örgüt üyesi Suriye’ye gidip YPG’ye katılmış ve YPG saflarında silah eğitimi almıştır. Eğitimler milis yapı kurma, “gerilla taktikleri” ve bomba düzeneklerini de kapsamaktadır. YPG Suriye topraklarında farklı radikal sol örgütlere kendi ideolojilerindeki hayalleri gerçekleştirmeleri için alanlar tahsis etmektedir. Bu alanlar örgütler tarafından farklı komun yapıların kurulması için kullanılmaktadır.

Buna ilaveten dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen militanlar YPG’nın koruması altında birleşmiş ve birbirleriyle irtibat kurmuşlardır. Suriye’den vatanlarına geri dönenlerin hem Suriye’deki yapılar hem de ülkelerine dönen diğer militanlar ile irtibat kurdukları bilinmektedir. Böylelikle radikal sol örgüt üyeleri arasında uluslararası bir bağ oluşmaktadır. İlaveten, YPG’den eğitim almış kişilerin kendi ülkelerindeki radikallere de bilgilerini ve deneyimlerini aktardıkları ve YPG için propaganda faaliyetleri yürüttükleri bilinmektedir.

  1. Antifa militanları Türkiye’ye karşı savaştılar mı?
2016’da Menbiç bölgesinde Fırat Kalkanı Harekatı’na karşı harekete geçen YPG unsurları arasında iki önde gelen Antifa üyesi hava saldırısı ile etkisiz hale getirilmiştir. Türkiye’nin 2018 yılında düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında YPG saflarında bulunan birçok Antifa üyesi Afrin bölgesine gelerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu’na karşı savaşmıştır. Şehid Michael İsrail Tugayı adı altında bir Antifa yapılanması Afrin’den bildiri yayınlayarak Türkiye’ye karşı savaştıklarını ilan etmiştir. Benzer bir şekilde farklı uluslardan bir araya gelen başka bir Antifa grubu Afrin’de savaşmış ve televizyon belgeselinde yer almıştır. Daha sonra Barış Pınarı Harekatı’nda da Antifa üyeleri YPG ile beraber Türkiye’ye karşı savaşmıştır.