30 Mart, Referandum Havasında Geçti

SETA Ankara Siyaset Araştırmacısı Galip Dalay, 30 Mart'ta bir yerel seçim yaşanmasına rağmen makro düzeyde ülke siyasetine yoğunlaşan, referandum havasına bürünen bir seçim süreci yaşandığını belirtti.

TRT Haber ekranlarına konuk olan SETA Ankara Siyaset Araştırmacısı Galip Dalay, 30 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Bu seçimlerin bir yerel seçim olması hasebiyle özellikle AK Parti’nin bu yerel seçimde yüzde 46 oy alması önemli bir faktör. Çünkü 2004 seçimlerinde yüzde 42 civarında bir oy almıştı, 2009 yerel seçimlerinde yüzde 38,8 civarında bir oy almıştı ve bugün yüzde 45,6 önemli bir artışa tekabül ediyor. Bunun temel sebebini, özellikle Gezi Parkı protestoları sonrasında başlayan fakat 17 Aralık süreciyle hızlanarak devam eden bu seçimin, bir referandum havasına bürünmesine bağlıyorum.” dedi.

Dalay konuşmasında, “Yerel seçim olmasına rağmen hizmet siyasetinden bahsedemedik, aday profillerinden bahsedemedik, yerel seçimlere dair herhangi bir mevzuu fazla gündemi işgal etmedi. Bunun yerine daha makro, daha ülke siyaseti üzerinden ve daha perspektifler üzerine yoğunlaşan bir seçim sürecine dâhil olduk. Bu, bence bir kriz siyaseti üretti ve bu AK Parti’nin işine yaradı.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: