SETA > Video |

17 Aralık Süreci Mısır Darbesi'nin İzlerini Taşıyor

SETA Ankara Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, 17 Aralık sürecinin yalnızca iç politika ile ilgili bir mesele olmadığını, dış bağlantıları nedeniyle Türk dış politikasında da önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Kanal 24’de yayınlanan Hayatın İçinden programında 17 Aralık sürecini dış politikaya etkileri açısından değerlendiren SETA Ankara Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, 17 Aralık sürecinin yalnızca iç politika ile alakalı bir mesele olmadığını, dış bağlantıları nedeniyle Türk dış politikasında da önemli bir yeri olduğunu belirtti. “17 Aralık Operasyonu, Mısır’daki darbe ile Tunus’ta hayata geçirilmeye çalışılan Mısır benzeri bir darbenin kopyasının hayata geçirilmesidir” diyen Ulutaş, 17 Aralık sürecinde Türkiye’nin dış politikada aktif olduğu politikalara yönelik birtakım yan operasyonlar hedeflendiğini aktardı.

Konuşmasında, 28 Şubat sürecinde dış basında, darbenin Türkiye-İsrail ekseninin korunması için yapıldığına yönelik bir yaklaşım olduğunu ifade eden Ulutaş, 17 Aralık sürecinde de benzer bir yaklaşımın görüldüğünü, yabancı basında Cemaat ve AK Parti arasındaki en önemli ayrılık konusunun İsrail olduğu üzerinde durulduğuna dikkat çekti.