1 Kasım Sonrası Batı ile İlişkiler Nasıl Şekillenecek?

Muhittin Ataman: “Gezi’yle beraber başlayan siyasal bir kırılganlık vardı. O kırılganlık dün itibariyle sona ermiştir. Bunu herhalde Batılılar da okuyacaktır.”

TRT Türk ekranlarına konuk olan SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Muhittin Ataman, 1 Kasım genel seçim sonuçlarından dış politikaya –özellikle bölgesel politikalar bağlamında- yansımasının nasıl olacağını yorumladı. Ataman değerlendirmesinde, “Türkiye’nin aktörlük düzeyinde bir yükselme olacaktır. Türkiye uluslararası bir aktör olarak gücünü, caydırıcılığını, etkisini kesinlikle yükseltmiştir… Seçimden önce Türkiye’nin masadaki yeriyle, bugün veya yarın Türkiye’nin masadaki yeri aynı olmayacaktır kesinlikle.” tespitinde bulundu.

Konuşmasının devamında seçim sonuçlarının ardından Türkiye ile Batı arasındaki ilişkinin nasıl şekilleneceğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ataman, konuşmasında şunları ifade etti: “Hem ABD ile hem AB ile hem de birebir Avrupa’daki ülkelerle ilişkilerin daha eşitler arasında bir ilişkiye dönmesini bekliyorum. Şu ana kadar biraz daha ikinci sınıf bir ülke muamelesi yapıyorlardı. Özellikle içeride Gezi’yle beraber başlayan siyasal bir kırılganlık vardı. O kırılganlık dün itibariyle sona ermiştir. Bunu herhalde Batılılar da okuyacaktır.”

Etiketler: