Zeytin Dalı Operasyonu’nu Kimler Dua, Kimler Endişe İle İzliyor?

Türkiye'nin kararlılığı ve gün geçtikçe artan askeri varlığı hesapları bozdu. Türkçesi zor oyunu bozdu!

Gündelik çıkarlar, PKK’yı savaştırmanın düşük maliyeti, fazla bedel ödemeden DEAŞ’la mücadele ediyormuş gibi gözükmek muhataplarımıza daha konforlu geldi.’Bir terör örgütü bir başka terör örgütü ile yenilgiye uğratılamaz, ne kadar desteklerseniz destekleyin sınırımızda terör örgütlerinin varlığına izin vermeyeceğiz’ uyarılarımızı karşılığı olmayan boş laflar olarak değerlendirdiler.
Önce Fırat Kalkanı Operasyonu geldi. DEAŞ’a karşı mücadelede ABD liderliğindeki koalisyon dahil hiçbir aktörün elde edemediği başarılı sonuçlar alındı. Fırat Kalkanı Operasyonu günlerinde ‘Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. DEAŞ’la PYD bizim için birdir. Bugün DEAŞ’a yapılan operasyon yarın PKK’ya yapılır’ dedik. Bunu boş bir tehdit zannettiler, ciddiye almadılar.
Türkiye’nin meseleyi bir ‘ölüm kalım meselesi’ olarak gördüğünü anlamadılar, anlamak istemediler. Dolayısı ile Afrin’i PYD’den temizlemek için harekete geçeceğimizi tahmin edemediler. Sonuç ise ortada; Zeytin Dalı Operasyonu cumartesi günü başladı.
Askerimiz inşallah en kısa sürede ve en az kayıpla vazifesini hakkıyla yerine getirecek, ülkemize yönelmiş tehdidi kaynağında bitirecektir. Alnı açık, başı dik, yüreğinde imanı, arkasında milletin ve dünyanın tüm mazlumlarının duası ile Kuzey Suriye topraklarına barışı ve huzuru getirecektir.
Ancak bitmeyecek…
Bir kere ok yaydan çıktı.
Anlaşılan muhataplarımız laftan anlayan cinsten de değil. O zaman Fırat Kalkanı ile başlayan, İdlip operasyonu ile devam eden, Zeytin Dalı ile yeni bir aşamaya giren askeri operasyonlar devam edecek.

​MENBİÇ GERÇEKÇİ BİR HEDEF Mİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin’den sonraki hedefin Menbiç olacağını açıkladı bile. Bölgede ABD’nin ve Rusya’nın askeri varlığı varken bir operasyon yapılıp yapılamayacağı konuşuluyor. Hatırlamak lazım; ‘Fırat Kalkanı yapılamaz’ da demişlerdi, ‘Rusya Afrin operasyonu için hava sahasını kullandırtmaz’ da demişlerdi.
Peki ne değişti?
Türkiye’nin kararlılığı ve gün geçtikçe artan askeri varlığı hesapları bozdu. Türkçesi zor oyunu bozdu!
Tam da bu nedenle Menbiç gerçekçi bir hedeftir. Sıra Membiç’e geldiğinde ABD ve Rusya ile Suriye’de kontrol ettiği toprakları arttırmış, sahada operasyon tecrübesi artmış, daha önce yapılamaz denilen askeri operasyonları başarıyla tamamlamış bir ülke olarak tekrar müzakere ederiz. Ya Menbiç’ten PKK/PYD unsurlarının çekilmesini sağlarlar ya da kendi askeri varlıklarını çekip düşmanımızla aramızdan çekilirler.
İkisini de yapmazlarsa ne olur?
Onun cevabını da Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi; askerlerin üzerindeki armaları, bayrakları operasyondan sonra müttefiklerimize teslim ederiz!

KARA PROPAGANDA BAŞLADI 
Türkiye Ruslarla ve İran’la beraber hareket ediyor, Kürtleri vuruyor, Afrin’de bataklığa saplanacak…
Bunlar da Zeytin Dalı Operasyonu’nu ve Türkiye’yi itibarsızlaştırmak için batı kamuoyunda dolaşıma sokulan yalanlar ve iftiralar. Şüphesiz Türkiye tüm unsurları ile bu kara propagandayı önlemek için gereğini yapmalı. Yabancı dillerde bilgilendirici içerikler hazırlanmalı. Muhataplara iletilmeli, sorular cevaplanıp, şüpheler giderilmeli.
Ancak şunu da unutmayalım, cephede kara propaganda değil askerler savaşacak.

​CEVABI BELLİ SORU
Zeytin Dalı Operasyonu’nu kimler dualarla, kimler endişeyle, kimler ‘mal mal’ izliyor?

[Takvim, 24 Ocak 2018]

Etiketler: