SETA > Duyurular |
Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı 2023'e Doğru Siyasi Partiler

Kriter'in Ekim Sayısı Çıktı: 2023'e Doğru Siyasi Partiler

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 72. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 72. sayısı çıktı.

2023 seçimlerine sekiz aydan kısa bir süre kaldı. Biz de bu sayımızda seçimler yaklaşırken siyasi partilerin değerlendirmelerini içeren kapsamlı bir dosya ile karşınızdayız. SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş ile Türk siyasi hayatında siyasi partilerin rolünü ve gelişimini, 2023 seçimlerinde ana partilerin temel politikalarını ve ittifakların durumunu konuştuk.

Türkiye’de siyasi partiler dosyamızda Baki Laleoğlu, MHP’deki süreklilik ve değişimi, Bünyamin Bezci ise kendini bir yere ve kimliğe sabitleyemeyen CHP’nin popülist yol hikayesini yazdı. Yunus Şahbaz seçim ittifaklarının önemi çerçevesinde İYİ Parti’nin ittifak içinde kalmak ya da ayrı yürümek ikilemini sebepleriyle değerlendirdi. Zakir Avşar iktidar partisinden kopan DEVA ve Gelecek partilerini geçmişleri ve gelecekleri üzerinden ele alırken, Hüseyin Mercan iktidara karşı duruşlarıyla var olmaya çalışan Milli Görüş oluşumları Saadet ve Yeniden Refah partilerini, Milli Görüş’ün mezkur misyon ve gündemi üzerinden okudu.

Abdurrahman Babacan HDP’nin siyasal-toplumsal meşruiyetini ve PKK faktörünü, İbrahim Efe seçim gündeminde kendine Avrupa aşırı sağına benzer gündemlerle yer edinmeye çalışan Zafer Partisi’ni, Metin Özkan da CHP’den ayrılarak Memleket Partisi’ni kuran Muharrem İnce’nin inceden gittiği yolu anlattı. Hamit Emrah Beriş ise Millet İttifakı’nın kendi içindeki benzerlik ve uyumsuzlukları ile oturdukları masanın altılı mı yedili mi olduğu tartışmasını yaptı.

Murat Yılmaz yüzüncü yaşına giren Cumhuriyet’in darbeci, vesayetçi zihniyetin elinden nasıl kurtarıldığını ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini aktarırken, Oğuzhan Bilgin Tek Parti dönemi ile başlayan ve bir nevi self-kolonyalizme dönen, son dönemde ise kırılmaya başlayan Batı’nın kültürel hegemonyasını kaleme aldı. Mert Hüseyin Akgün ise Ekim itibarıyla yeniden açılan TBMM’nin altıncı yasama yılında kendisini bekleyen işleri yazdı.

Öte yandan geçtiğimiz ay “ilk evim, ilk iş yerim” temasıyla uygulayacakları projeyi açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir anlamda 2023 seçimlerinin de startını vermiş oldu. Bu çerçevede ikinci dosyamızda sosyal konut projesi konusunu her yönüyle ele aldık. Bedrettin Kesgin tarihimizin en büyük sosyal konut projesinin önemini ve gerekliliğini anlatırken; Abdulkadir Develi sosyal konut projesinin çok boyutlu etkilerini, Ayfer Gedikli barınma ihtiyacının pandemi ve savaş sonrası düzenle nasıl daha önemli hale geldiğini, Bilal Bağış da sosyal konut projesinin piyasada ihtiyaç duyulan ekonomik hareketi nasıl sağlayacağını yazılarında detaylandırdılar.

Yüksel Okşak sosyal konut projesi ile ilgili hemen hemen herkesin aklındaki soruları cevaplandırırken; Dilek Güngör, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi yapılabilir mi sorusuna ekonomik yönden, İbrahim Güran Yumuşak ise bu projenin ülkeye ne gibi getirilerinin olacağına sosyo-ekonomik yönden cevap aradı. Muhalefetin, sosyal konut projesini nasıl değerlendiremediğini de Murat Çiçek kaleme aldı.

Dış politika dosyamızda ise Rusya’nın kısmi seferberlik ilanı ve yeni bölgeleri ilhak etmesi sonrasında Murat Aslan gelinen noktanın askeri okumasını yaparken, Gloria Shkurti Özdemir savaşın öngörülemezliğinde Amerikan’ın Ukrayna politikasının bıraktığı izleri ve öngörülebilecek sonuçlarını anlattı.

Sibel Düz Türk İHA-SİHA’ların üretimi ve küresel pazarda talep görmesinin, Türk dış politikasına etkisini kaleme aldı. Mehmet Yüce ise yeniden hareketlenen Orta Asya’daki Kırgızistan-Tacikistan arasındaki sorunların görünen ve arka plandaki boyutlarını irdeledi.

Kitap tanıtımında bu ay Mehmet Babacan, SETA tarafından yayımlanan iki kitabı tanıttı. Türk dış politikası serileriyle yıllardır referans kaynağı haline gelen Türk Dış Politikası Yıllığı 2021 kitabı ve alışılmışın dışında bir çizgide uluslararası boyutlarıyla Afganistan’ı ele alan Yüz Yıllık Kriz Afganistan kitabının tanıtımlarını bu sayımızda bulabilirsiniz.

.